Krajowa Mapa pomaga policjantom w eliminowaniu zagrożeń
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to aplikacja dzięki, której każdy obywatel może podzielić się z Policją swoimi spostrzeżeniami, na temat zagrożeń występujących w jego miejscu zamieszkania. Każde zgłoszenie jest przez policjantów weryfikowane, a w sytuacji kiedy zostanie potwierdzone, także wyeliminowane. Tak było w przypadku nielegalnych wysypiskach śmieci.
Od początku br., przemyscy policjanci za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa odebrali 27 zgłoszeń, dotyczących nielegalnych wysypisk śmieci. W 10 przypadkach, zgłoszenia zostały potwierdzone. Policjanci za każdym razem występują z wnioskami do właścicieli terenów o usunięcie odpadów. Zdarza się, że zgłoszenia dotyczą tych samych miejsc.
Umieszczane na mapie zagrożenia w zdecydowanej większości dotyczą porzucanych śmieci, a nie miejsc składowania lub magazynowania odpadów niebezpiecznych. W każdym z tych przypadków mundurowi podejmują działania, mające na celu zweryfikowanie informacji, a następnie, w razie jej potwierdzenia, wyeliminowanie zagrożenia.
Podstawowym zadaniem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest sygnalizowanie Policji problemów przez mieszkańców, na które każdorazowo następuje odpowiednia reakcja. Aby skorzystać z mapy wystarczy kliknąć TUTAJ.
Policja informuje:
Pozostawienie odpadów w niedozwolonych miejscach jest ścigane przez Policję i podlega karze grzywny z art. 75 Kodeksu Wykroczeń do 500 złotych.
Co do kwalifikacji i kary zastosowanie może mieć również art. 154 kodeksu wykroczeń, „(…), kto wyrzuca na nie należący do niego grunt polny kamienie, śmieci, padlinę lub inne nieczystości(…) podlega karze grzywny do 1.000 złotych”.
W przypadkach większej wagi wykorzystany może być również art. 183 Kodeksu Karnego mówiący o tym że: „Kto wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, dokonuje odzysku, unieszkodliwia albo transportuje odpady lub substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi (…) podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
mf