Wakacje w lesie
Rozpoczęły się wakacje, pamiętajmy więc o zasadach, dzięki którym wspomnienia z urlopu w polskich lasach będą przyjemne, a przyroda bezpieczna.
Las stoi dla nas otworem nie tylko w wakacje. Łatwo w nim zabłądzić. Dobrze jest zatem mieć wpisany do telefonu komórkowego numer gospodarza obiektu, w którym wypoczywamy. Warto też uruchomić funkcję GPS w smartfonie lub mieć ze sobą mapę i kompas.
W lesie obowiązuje zakaz biwakowania poza miejscami wyznaczonymi. Na turystów czekają przygotowane w najbardziej atrakcyjnych miejscach wiaty turystyczne, stoły i ławki. Można tu odpocząć, urządzić piknik w pięknej leśnej scenerii. Wyznaczane są specjalne miejsca, w których można rozpalić ognisko czy przyrządzić posiłek na grillu. Są one zabezpieczone w sposób uniemożliwiający niekontrolowane rozprzestrzenienie się ognia, co eliminuje ryzyko powstania pożaru. W każdym innym miejscu w lesie i w odległości mniejszej niż 100 m od niego nie wolno posługiwać się otwartym ogniem.
W trosce o las, jego mieszkańców, a także dla zapewnienia bezpieczeństwa odwiedzającym go turystom po leśnych duktach nie wolno poruszać się pojazdami silnikowymi. Na zmotoryzowanych turystów czekają parkingi leśne, zlokalizowane na obrzeżach kompleksów leśnych lub przy najciekawszych turystycznie miejscach. Można tu zostawić auto i udać się w dalszą wędrówkę pieszo lub rowerem.
Coraz liczniejszą grupę stanowią miłośnicy jednośladów. Z myślą o nich opracowano sieć szlaków rowerowych. Z każdym rokiem jest ich w Lasach Państwowych coraz więcej. Ci, którzy jeżdżą konno, też znajdą miejsce dla siebie. Warto przypomnieć, że w lesie konno można poruszać się tylko drogami leśnymi wyznaczonymi do tego celu przez nadleśniczego. Szczegółowe informacje na temat infrastruktury turystycznej i miejsc szczególnie wartych odwiedzenia można znaleźć na stronach internetowych nadleśnictw.
Pamiętajmy o leśnych zagrożeniach – kleszczach, komarach i żmijach.
W lesie zwracajmy uwagę na tablice informacyjne i przestrzegajmy panujących tam reguł. W lesie zabrania się m.in.:
- zakłócania ciszy,
- palenia tytoniu,
- puszczania psów luzem,
- płoszenia, ścigania, chwytania i zabijania zwierząt,
- zaśmiecania i zanieczyszczania gleby i wód,
- rozkopywania gruntu i rozgarniania ściółki,
- niszczenia drzew, krzewów i innych roślin,
- niszczenia urządzeń i obiektów turystycznych oraz tablic i znaków informacyjnych.
PAMIĘTAJMY, ŻE W LASACH NIE ŚMIECIMY!
źródło: www.gdos.gov.pl