Ruszyła akcja „Bezpieczny piątek”
W każdy wakacyjny piątek, na najbardziej ruchliwych przejazdach kolejowych oraz odcinkach torów spotkać będzie można funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei oraz Policji. Będą oni przypominać podstawowe zasady bezpieczeństwa.
PKP Polskie Linie Koleje wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei oraz Policją w okresie wakacyjnym realizują akcję profilaktyczno - edukacyjną pod nazwą "Bezpieczny piątek”. Działania prowadzone są w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd – Szlaban na ryzyko” i mają na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia występujące w rejonie przejazdów kolejowych zarówno tych wyposażonych w szlabany jak i tych niestrzeżonych.
Najczęstszym grzechem kierowców jest wjeżdżanie samochodem na przejazd podczas włączonej sygnalizacji świetlnej dźwiękowej a także, gdy rogatki są podnoszone lub opuszczane. To skutkuje uszkodzeniami rogatek.
Działania prowadzone będą także w miejscach, gdzie piesi przekraczają tory.
Funkcjonariusze będą przypominać kierowcom i pieszym, że pociągi mogą poruszać się w dowolnym kierunku i w dowolnym czasie. Czasami wagony są też pchane przez lokomotywy zamiast być ciągniętymi. Średnio lokomotywa waży około 80 ton, co powoduje, że stosunek wagi pociągu towarowego do samochodu jest proporcjonalny jak samochodu w stosunku do puszki aluminiowej. Pociągi towarowe nie jeżdżą o stałych porach a rozkłady jazdy pociągów pasażerskich ulegają zmianie. Zawsze należy spodziewać się pociągu na każdym skrzyżowaniu drogi i linii kolejowej. Dzisiejsze pociągi są cichsze niż kiedykolwiek, wiele z nich podczas jazdy nie wytwarza charakterystycznego stukotu.
Nie wolno też chodzić po torach, jest to niezgodne z prawem i bardzo niebezpieczne. W momencie gdy maszynista widzi osobę przechodzącą przez tory w miejscu niedozwolonym lub pojazd na torach jest już za późno.
Droga hamowania pociągu może wynieść nawet do 2 km, czyli mniej więcej tyle co długość 20 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej. Pociągi nie mogą się zatrzymać na tyle szybko, aby uniknąć kolizji.
Pociąg jest szerszy od rozstawu szyn około 1 metra z każdej strony. Jest to szczególnie ważne dla pieszych, którzy powinni zachować bezpieczną odległość od przejeżdżających pociągów. Jeżeli widać jakiekolwiek elementy infrastruktury kolejowej, zawsze trzeba zakładać, że są one eksploatowane nawet jeśli pozornie wyglądają na opuszczone. Pociągi mają zawsze pierwszeństwo przejazdu w stosunku do pojazdów ratunkowych, uprzywilejowanych, samochodów i pieszych.
Działania prowadzone w ramach wspomnianej akcji, będą realizowane na terenie miasta przez cały okres wakacyjny. Więcej informacji na temat prowadzonej akcji można znaleźć pod adresem http://www.bezpieczny-przejazd.pl/
kgsok.pl