Wydarzenia

Policyjne działania ,,Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"

Data publikacji 17.06.2021

Wczoraj policjanci ruchu drogowego rzeszowskiej komendy uczestniczyli w ogólnopolskich działaniach ,,Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Ich celem była poprawa bezpieczeństwa tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego, pieszych, rowerzystów, motocyklistów. Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na wykroczenia w ruchu drogowym, które wpływają na bezpieczeństwo tej grupy użytkowników dróg, ale również na te popełniane przez nich samych.

Podjęte działania mają zasadniczo dwa cele, poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego oraz uświadomienie pieszym, rowerzystom, motorowerzystom, czy motocyklistom, że oni również są odpowiedzialni za bezpieczeństwo i popełniane przez nich wykroczenia powoduję, i że mogą stać się zarówno sprawcami, jak i ofiarami zdarzeń drogowych.

Podczas działań policjanci drogówki skontrolowali 142 uczestników ruchu, w tym 38 pieszych, rowerzystów i motocyklistów oraz 104 kierujących samochodami i ich pasażerów. Ujawnili 83 wykroczenia. W przypadku pieszych najczęstszymi przewinieniami było przechodzenie w miejscu niedozwolonym. Głównym grzechem rowerzystów było przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych. Spośród wykroczeń popełnionych przez kierujących samochodami, niestety dominującym było przekraczanie prędkości. Wczoraj, uczestniczący w działaniach funkcjonariusze ujawnili 21 takich wykroczeń. Aż 20 z nich było popełnionych w rejonie przejść dla pieszych. Jeden kierujący przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h i stracił prawo jazdy.  .

Policjanci przypominają o nowych uregulowaniach w prawie o ruchu drogowym. Najważniejsze z nich dotyczy kierujących, którzy zobowiązani są przed przejściem dla pieszych zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość oraz ustąpić pierwszeństwa znajdującemu się na tym przejściu, ale również wchodzącemu na nie, pieszemu.

Nowe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych.

 

Powrót na górę strony