Wydarzenia

Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas obchodów święta zmarłych

Data publikacji 27.10.2021

Zbliżają się obchody święta Wszystkich Świętych. Zajęci porządkowaniem grobów, czy przygotowaniami do wyjazdów zapominamy o podstawowym bezpieczeństwie. Dlatego policja apeluje o zachowanie większej ostrożności. Pamiętajmy, aby sprzątając nagrobki bliskich nie pozostawiać swoich rzeczy osobistych bez nadzoru na ławeczkach przy grobach bądź na sąsiednich nagrobkach. Złodzieje tylko na to czekają! Zadbajmy również o właściwe zabezpieczenie mieszkań i domów podczas wyjazdów.

Zbliżający się dzień Wszystkich Świętych niesie ze sobą szereg przygotowań. To przede wszystkim porządkowanie nagrobków bliskich osób, zakupy zniczy. Często pozostawiamy wówczas torebki, saszetki wraz z wartościowymi rzeczami na sąsiednich nagrobkach lub na ławeczce obok. Osoba zajęta porządkowaniem nagrobka nawet nie zdaje sobie sprawy, jak łatwo może paść ofiarą złodzieja. Dlatego policja apeluje o zachowanie ostrożności i trzymanie rzeczy osobistych przy sobie, w miejscach trudno dostępnych. Przedmioty, które są wartościowe, a nie musimy ich ze sobą zabierać, pozostawmy w domu. Nie nośmy przy sobie dużej ilości pieniędzy.

Będąc na cmentarzu zwracajmy uwagę na osoby w naszym otoczeniu, które wydaje się, że przebywają tam bez wyraźnego celu. Jeśli ich zachowanie jest podejrzane, poinformujmy o tym pracowników cmentarza lub policję.

Jeśli pozostawiamy samochód na parkingu przy cmentarzu, pamiętajmy o jego zamknięciu i trzymaniu przy sobie kluczyków. W związku ze zwiększonym ruchem w obrębie cmentarzy zachowajmy szczególną ostrożność. Dotyczy to zarówno kierujących, jak i pieszych.

Już podczas spotkań przy grobach bliskich nie możemy również zapomnieć o naszych dzieciach. Odwiedzając groby, spotykamy się z krewnymi czy znajomymi. Dzieci nie zawsze są zainteresowane tematami naszych rozmów – szukają sobie w tym czasie innych zajęć. Chwila nieuwagi wystarczy, aby w tłoku, wśród grobów dziecko się zgubiło.

Zadbajmy, aby osoby starsze, chore i mniej sprawne przebywały na cmentarzu zawsze w obecności opiekuna. W tłumie łatwo o zasłabnięcie lub utratę orientacji i zabłądzenie. Warto takie osoby wyposażyć w kartkę z numerami telefonów do członków rodziny.

Podczas świątecznych wyjazdów:

  • zwracajmy uwagę na „sztuczny tłok” i zamieszanie wokół ciebie w sklepie, autobusie czy w innym miejscu,
  • zwiększmy czujność, jeśli na przystanku autobusowym zauważysz grupę młodych ludzi z reklamówkami lub odzieżą przewieszoną przez rękę. Służy to do zamaskowania momentu penetracji, być może właśnie twoich kieszeni,
  • jeśli mamy przy sobie większą ilość pieniędzy unikaj zatłoczonych autobusów. Lepiej poczekać kilka minut na następny autobus, niż zostać okradzionym, - w pociągu, autobusie nie pozostawiaj portfela, dokumentów bagażu bez nadzoru,
  • płacąc za zakupy na przy cmentarnych straganach, róbmy to dyskretnie, nie ujawniając zawartości portfela. Pieniądze, karty płatnicze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymajmy najlepiej w wewnętrznej kieszeni ubrania, co utrudni w tłumie ewentualną próbę ich kradzieży.

Wyjeżdżając pomyślmy o zabezpieczeniu mieszkania i mienia:

  • przed zamknięciem mieszkania sprawdźmy wszystkie media, czy odłączyliśmy urządzenia elektryczne i gazowe, z których korzystamy na co dzień,
  • sprawdźmy, czy okna pozostawiamy zamknięte,
  • opróżnijmy skrzynki pocztowe, aby jak najmniej wskazywało, że może nie być nas w domu,
  • poprośmy sąsiada, aby doglądną mieszkania, a sami nie odmawiajmy również tej przysługi naszym sąsiadom.
  • w pustym domu lub mieszkaniu nie zostawiajmy większych sum pieniędzy i kosztowności,
  • gdy korzystamy z mediów społecznościowych, informacją o planowanym wyjeździe podzielmy się już po szczęśliwym powrocie. Nie wiemy kto i jak wykorzysta wiedzę, o tym że nie będzie nas w domu.

Pamiętajmy także o obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa. Zachowajmy rozsądek i stosujmy się do zasad bezpieczeństwa, żeby ograniczać rozprzestrzenianie się choroby COVID-19. Mimo panującego na cmentarzach tłumu, pamiętajmy o dystansie społecznym. W przypadku osób starszych i chorych, dla ich dobra, rozważmy zasłonięcie maseczką ust i nosa.

Powrót na górę strony