Wydarzenia

Myślała, że rozmawia z policjantem i wyrzuciła przez okno swoje oszczędności

Data publikacji 25.03.2022

Tym razem przestępcy oszukali 80-letna mieszkankę Rzeszowa. Kobieta uwierzyła, że dzwoniący do niej mężczyzna jest policjantem, prowadzącym śledztwo w sprawie oszustów okradających ludzi. Najpierw podała jakie ma w domu oszczędności, a następnie na polecenie fałszywego policjanta, wyrzuciła je przez okno. Straciła gotówkę i złotą biżuterię.

Do zdarzenia doszło w miniony wtorek. Do 80-letniej mieszkanki Rzeszowa, na telefon stacjonarny, zadzwonił nieznany mężczyzna. Posłużył się znaną legendą. Miał prowadzić śledztwo w sprawie oszustów okradających ludzi.

Początkowo kobieta miała wątpliwości, jednak mężczyzna rozwiał je, polecając seniorce, aby  potwierdziła jego tożsamość, dzwoniąc pod nr 997. Podczas dalszej rozmowy, prowadzonej już przez telefon komórkowy, mężczyzna wypytał kobietę o posiadane w domu oszczędności i złoto. Namówił ją do przekazania wszystkich oszczędności twierdząc, że im większa ich wartość, tym wyższa będzie kara dla oszustów. Zapewniał, że po zatrzymaniu sprawców, wszystko zostanie jej zwrócone.

Kiedy mieszkanka Rzeszowa została przekonana przez oszusta, spakowała do reklamówki posiadane w domu oszczędności, złotą biżuterię i wyrzuciła je przez okno. Następnie przestępca polecił kobiecie żeby podeszła do drzwi, gdzie miał ktoś przyjść. Gdy nikogo tam nie zastała, podeszła do okna, jednak wyrzuconej reklamówki już tam nie było. Rozmówca zapewnił seniorkę, że przestępcy zostali już zatrzymani i zwróci jej wszystkie oszczędności.

Policjanci przypominają:

  • Jeśli ktoś kontaktując się telefonicznie i podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚP lub prokuratora i opowiada o prowadzonych działaniach – natychmiast zakończ rozmowę telefoniczną! To zawsze dzwoni oszust.
  • Jeżeli taka osoba żąda przekazania pieniędzy, czy to w formie przekazania ich nieznanej osobie, pozostawienia we wskazanym miejscu, wyrzucenia przez okno, czy dokonania przelewu, natychmiast zakończ rozmowę telefoniczną! To zawsze dzwoni oszust. Po rozłączeniu się, poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego oraz Policję.
  • Policjanci, prokuratorzy, funkcjonariusze innych służb - NIGDY nie rozmawiają o prowadzonych przez siebie sprawach przez telefon!
  • Policjanci, prokuratorzy, funkcjonariusze innych służb - NIGDY nie proszą o wypłacanie i przekazywanie jakichkolwiek pieniędzy, w celu ich zabezpieczenia przed oszustami.
  • POD ŻĄDNYM POZOREM nie przekazujmy pieniędzy nieznanym osobom, niezależnie od okoliczności, jakie przedstawiają. POD ŻĄDNYM POZOREM nie wolno również dokonywać przelewów na wskazany podczas takiej rozmowy numer konta.
  • W razie podobnych telefonów, należy się skutecznie rozłączyć i zadzwonić pod nr 112. Pamiętajmy, że dzwoniąc pod numer alarmowy, połączymy się z centrum powiadamiania ratunkowego, a nie bezpośrednio z Policją.
  • Policjanci apelują do bliskich osób starszych aby rozmawiali z nimi o takich sytuacjach i uczulali na telefony od fałszywych funkcjonariuszy.
Powrót na górę strony