W trosce o bezpieczeństwie dzieci na wsi
Na zaproszenie organizatorów, policjantka z Referatu ds. Profilaktyki Społecznej rzeszowskiej komendy uczestniczyła w gali podsumowującej konkurs plastyczny pn. „Bezpiecznie na wsi mamy – bo ryzyko upadku znamy”. Organizatorami konkursu były Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Państwowa Inspekcja Pracy w Rzeszowie. Konkurs skierowany był do najmłodszych uczniów szkół podstawowych, a jego celem było zwiększenie świadomości w zakresie zagrożeń, podczas prac polowych.
Policjanci z Referatu ds. Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie współpracowali już wcześniej z pracownikami Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Państwowej Inspekcji Parcy. Przed pandemią, prowadzili wspólne działania profilaktyczno-edukacyjne „Bezpiecznie na wsi mamy - upadkom zapobiegamy”. Działania były ukierunkowane na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń wynikających z prac w gospodarstwie rolnym.
Policjanci z referatu wraz z pracownikami Oddziału KRUS i Państwowej Inspekcji Pracy spotykali się z uczniami szkół podstawowych na terenie powiatu rzeszowskiego. Rozmawiali z najmłodszym o bezpieczeństwie podczas prac polowych.
Jednak pandemia przerwała działania, uniemożliwiając bezpośredni kontakt z uczniami. Ponieważ bezpieczeństwo dzieci jest zawsze aktualnym zagadnieniem, w tym roku organizatorzy kontynuowali działania w formie konkursu plastycznego pn. „Bezpiecznie na wsi mamy – bo ryzyko upadku znamy”.
W ubiegły piątek, podczas gali podsumowującej konkurs, w budynku Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, zebrali się organizatorzy i laureaci konkursu - uczniowie szkół podstawowych z terenu powiatu rzeszowskiego. Na zaproszenie organizatorów w gali uczestniczyła sierż. szt. Anna Kurek z Referatu ds. Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji KMP w Rzeszowie. Po wręczeniu nagród laureatom konkursu, przeprowadziła dla zebranych uczniów prelekcję poświęconą zagrożeniom, jakie mogą spotkać dzieci podczas prac w gospodarstwie, m.in. ryzyku potrącenia czy uderzenia przez pracujące maszyny rolnicze, a także zatrucia chemicznymi środkami ochrony roślin i nawozami. Przypominała również najmłodszym o zachowaniach pozwalających uniknąć im niebezpiecznych sytuacji.