Wydarzenia

Motocykliści stracili prawo jazdy przez szaleńczą jazdę

Data publikacji 13.06.2022

Policyjni motocykliści zatrzymali do kontroli dwóch kierujących jednośladami, którzy wykazali się brakiem wyobraźni. Jadąc przez miasto, rażąco przekroczyli dopuszczalną prędkość. Pierwszy z nich pędził ulicą Sikorskiego z prędkością 174 km/h, natomiast inny motocyklista, na ulicy Lwowskiej rozpędził się do 147km/h. Obydwu kierującym mundurowi zatrzymali prawo jazdy.

Do pierwszego zdarzenia doszło w sobotę przed godziną 14 na ulicy Sikorskiego. Patrolujący ulice miasta policyjni motocykliści, zauważyli pędzący motocykl marki Honda. Funkcjonariusze zmierzyli jego prędkość. Okazało się, że w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, motocyklista jechał 174 km/h. W związku z tym policjanci zatrzymali do kontroli 39-letniego mieszkańca powiatu rzeszowskiego. Za przekroczenie prędkości o 124 km/h mężczyznę ukarali mandatem karnym w wysokości 2,5 tys. złotych oraz zatrzymali mu prawo jazdy.

Kilka minut później, drugi patrol motocyklowy rzeszowskiej drogówki, interweniował w podobnej sytuacji. Na ulicy Lwowskiej, brakiem wyobraźni wykazał się inny kierujący motocyklem honda. Po zmierzeniu prędkości okazało się, że 45-letni mieszkaniec Rzeszowa jechał z prędkością 147 km/h. W tym miejscu obowiązywało ograniczenie do 70 km/h. 45-latkowi policjanci również zatrzymali prawo jazdy. W jego przypadku policjanci skierują wniosek o ukaranie do sądu.

Policjanci przypominają, że od 1 stycznia 2022 roku za rażące przekroczenie prędkości obowiązują wyższe stawki mandatów:

  • za przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h – mandat w wysokości 800 zł,
  • za przekroczenie prędkości od 41 do 50 km/h – mandat  w wysokości 1000 zł,
  • za przekroczenie prędkości od 51 do 60 km/h – mandat w wysokości 1500 zł,
  • za przekroczenie prędkości od 61 do 70 km/h – mandat  w wysokości 2000 zł,
  • za przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h – mandat  w wysokości 2500 zł,

Od 17 września 2022 r. za ponownie popełnienie tego samego wykroczenia w ciągu dwóch lat od ostatniego prawomocnego ukarania, tzw. „recydywę”, kwota mandatu wzrasta o 100%.

Kierowcy, którzy przekroczą prędkość o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym, tracą prawo jazdy na okres 3 miesięcy.

 

Powrót na górę strony