Debata inauguracyjna „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ”
Wczoraj w rzeszowskim ratuszu, policjanci spotkali się z przedstawicielkami Stowarzyszenia „Rzeszowski Klub Amazonka”. Celem debaty było zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań w zakresie poprawy bezpieczeństwa wśród seniorów. Podczas spotkania zaprezentowano aplikację „Moja komenda” oraz „Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa”.
Wczoraj w sali sesyjnej rzeszowskiego ratusza, policjanci spotkali się z przedstawicielkami Stowarzyszenia „Rzeszowski Klub Amazonka”. Debata inauguracyjna z cyklu spotkań „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie-możesz mieć na nie wpływ” poświęcona była zagadnieniu „Bezpieczny senior”.
W debacie uczestniczyli policjanci z rzeszowskiej komendy, a także dzielnicowi z komisariatów miejskich. Sama debata podzielona była na kilka tematów.
Spotkanie rozpoczął asp. szt. Janusz Kluz, który przypomniał możliwości, jakie stwarza aplikacja Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Funkcjonariusz prewencji, krok po kroku, objaśniał jak korzystać z tego narzędzia, gdzie można się zalogować do mapy, jak wybrać miejsce zgłoszenia, jakie kategorie zagrożeń można zgłaszać za pośrednictwem mapy, jakie dodatkowe informacje trzeba przekazać policjantom nanosząc zagrożenia. Podkreślił, że celem aplikacji jest przede wszystkim podnoszenie stanu bezpieczeństwa w środowiskach lokalnych.
Kolejno głos zabrał asp. szt. Tomasz Drzał, kierownik referatu ds. profilaktyki społecznej. Funkcjonariusz zobrazował oszustwa popełniane metodami na tzw. „wnuczka” i „policjanta” oraz kradzieże dokonywane przez sprawców podszywających się pod przedstawicieli spółdzielni, zakładów, kominiarzy lub innych instytucji. Wykorzystując omawiane przykłady poinstruował uczestników, jak rozpoznać i zachować się w sytuacji zagrożenia oraz jak przeciwdziałać przestępstwom, by nie paść ich ofiarą.
Jako trzecia, głos zabrała mł. asp. Małgorzata Dencikowska, z wydziału ruchu drogowego. Wystąpienie na temat „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” miało na celu podniesienie bezpieczeństwa tej grupy uczestników ruchu. Policjantka przedstawiła statystykę ilości zdarzeń drogowych, z podziałem na wypadki i kolizje, do jakich doszło na terenie naszego miasta i powiatu.
Na zakończenie asp. szt. Magdalena Żuk opowiedziała w jaki sposób można złożyć zawiadomienie o przestępstwie lub wykroczeniu, gdzie sie udać, jak wygląda taka procedura i jak należy się do tego przygotować. Funkcjonariuszka wskazała, że w każdym przypadku można nawiązać kontakt z dzielnicowym, który w każdej sprawie udzieli niezbnej pomocy. Aby ułatwić ten kontakt, przygotowała wykaz dzielnicowych z komisariatów miejskich z numerami kontaktowymi.
Najważniejszą częścią debaty była dyskusja. W opinii uczestników przedstawione zagadnienia były niezwykle ważne. Policjanci odpowiadali na pytania zadawane przez zaproszonych gości. Uczestniczki spotkania zgłaszały również swoje propozycje, oczekiwania i potrzeby dotyczące poprawy bezpieczeństwa.
Zgłoszone propozycje, oczekiwania i potrzeby, które zostały ujęte w formie wniosków, zostaną omówione podczas kolejnej debaty, która zaplanowana jest na przyszły rok.