Wydarzenia

„Uwaga pieszy” - rzeszowska policja dba o bezpieczeństwo pieszych

Data publikacji 30.11.2022

Wczoraj rzeszowscy policjanci prowadzili działania kontrolno-prewencyjne „Bezpieczny pieszy”. Ich celem było ograniczenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. W ramach działań na wybranych przejściach dla pieszych mundurowi wspólnie z przedstawicielem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i Związku Strzeleckiego „Strzelec”, rozdawali odblaski pieszym i zachęcali do ich używania.

Szybko zapadający i dłużej utrzymujący się zmrok oraz gorsze warunki atmosferyczne powodują, że piesi są dla kierujących słabo widoczni. Elementem, który wpływa na ich bezpieczeństwo są odblaski. Warto wyposażyć się w takie elementy i nosić je nawet w miejscach, gdzie nie wymagają tego obowiązujące przepisy. Dążąc do podniesienia świadomości oraz do ograniczenia liczby zdarzeń z udziałem pieszych, wczoraj, w rejonie wybranych przejść dla pieszych policjanci z rzeszowskiej komendy, przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodku uchu Drogowego i Związku Strzeleckiego „Strzelec”, rozdawali odblaski pieszym i zachęcali do ich używania. Inicjatywa była także okazją, by przypomnieć pieszym o obowiązujących przepisach ruchu drogowego.

Obowiązek noszenia elementów odblaskowych po zmroku, poza terenem zabudowanym obowiązuje w Polsce od 1 września 2014 roku. Pieszego, który używa elementów odblaskowych, kierowcy zauważą już z daleka, nawet przy niekorzystnych warunkach pogodowych. Pozwala im to szybciej zareagować i uniknąć potencjalnej tragedii na drodze.

W trakcie wczorajszej akcji rozdających odblaski można było spotkać na trzech przejściach dla pieszych przy alei Cieplińskiego, na ulicy Warszawskiej i Kopisto. Rozdanych zostało prawie tysiąc opasek odbijających światło. Większość z nich została przekazana przesz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, a także Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.  

Oprócz działań profilaktycznych policjanci drogówki prowadzili działania kontrolne, zwracając szczególną wagę na wykroczenia popełniane zarówno przez kierujących jak i pieszych. Łącznie policjanci ujawnili 23 wykroczenia popełnione przez kierujących względem pieszych. Najczęściej było to przekroczenie prędkości w rejonie przejścia dla pieszych.   

W przypadku pieszych, funkcjonariusze ujawnili 29 wykroczeń. Wobec 18 sprawców zastosowali pouczenia, a 11 ukarali mandatami karnymi.  Najczęściej piesi przekraczali jezdnię w miejscu niedozwolonym, poruszali się nieprawidłową stroną drogi lub niestosowali się do sygnalizacji świetlnej. W dwóch przypadkach mundurowi ujawnili brak wymaganych elementów odblaskowych.

Policjanci liczą, że dzięki tej akcji uda się ograniczyć liczbę zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, których określają mianem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

  • Na zdjęciu umundurowana policjantka w żółtej kamizelce odblaskowej, która wręcza dwóm osobom opaski odblaskowe. W tle przechodzień, jadące ulicą samochody.
  • Na zdjęciu umundurowani funkcjonariusze  Ruchu Drogowego w żółtych kamizelkach odblaskowych rozdający przechodniom odblaski. W tle  przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Związku Strzeleckiego Strzelec oraz prasy. W dalszym tle ulica i jadące nią pojazdy.
  • Na zdjęciu na  pierwszym planie policjanci ruchu drogowego w żółtych kamizelkach odblaskowych z napisem policja na plecach. W dalszym tle tuz przed przejściem dla pieszych przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Strzelców oraz prasy.

Film odblaski_film.mp4

Opis filmu: Film wideo. Deskrypcja w załączniku

Pobierz plik odblaski_film.mp4 (format mp4 - rozmiar 8.67 MB)

Powrót na górę strony