Wydarzenia

Policjantki spotkały się z seniorami

Data publikacji 14.12.2022

Policjantki z Referatu do spraw profilaktyki społecznej rzeszowskiej komendy uczestniczyły w kolejnych spotkaniach z seniorami. W ubiegłym tygodniu rozmawiały z podopiecznymi Dziennego Domu Pobytu na Nowym Mieście, a w rzeszowskim Urban Labie z członkami z Europejskiego Stowarzyszenia Promocji Aktywności Ruchowej 50+. Spotkanie miało na celu przypomnienie z jakimi zagrożeniami mogą się zetknąć osoby starsze oraz jak powinni się zachować, aby nie paść ofiarą przestępstwa.

Jedną z najskuteczniejszych metod przeciwdziałania oszustwom na szkodę osób starszych jest profilaktyka. Liczne spotkania z seniorami, skierowana do nich kampania społeczna powodują, że wiedza o metodach działania oszustów oraz sposobów unikania zagrożeń jest coraz szersza. Jednak problem jest cały czas aktualny. Tylko w ciągu ostatnich kilku dni oszuści podjęli kilka prób naciągnięcia seniorów. Niestety 3 z nich okazały się skuteczne.

W okresie od 8 do 12 grudnia oszuści wyłudzili od mieszkanek Rzeszowa kilkaset tysięcy złotych. W dwóch przypadkach było to oszustwo na tzw. „wnuczka”. Sprawcy posłużyli się legendą spowodowania wypadku przez najbliższego członka rodziny. Wyłudzone pieniądze miały zapobiec osadzeniu w więzieniu ich krewnych. W trzecim zdarzeniu przestępcy wykorzystali metodę „na policjanta”. Rozmówca przekonał seniorkę, że oszuści dysponują jej danymi osobowymi na które mogą zaciągnąć kredyt. Mogą również wejść do domu. Aby zapobiec utracie pieniędzy i biżuterii nakłonił kobietę do przekazania ich fałszywemu kurierowi. Ponadto, nakłonił seniorkę, aby pieniądze zgromadzone na rachunku bankowym przelała na inne konto.

Na szczęcie wśród seniorów, do których dzwonili przestępcy, są osoby które nie dały się oszukać. Nie uwierzyły one w przekazywane historie, nie przekazały pieniędzy i nie straciły swoich oszczędności.

Powyższe przykłady pokazują, że konieczne jest w dalszym ciągu prowadzenie działań profilaktycznych. Kontynuując je, policjantki z wydziału profilaktyki społecznej w ubiegłym tygodniu spotkały się z seniorami z Dziennego Domu Pobytu na Nowym Mieście. W tym tygodniu podobne spotkanie odbylo się w rzeszowskim Urban Labie. W oparciu o konkretne przypadki, policjantki opisywały uczestnikom sposoby działania oszustów. Przybliżyły metody działania oszustw „na wnuczka”, „na funkcjonariusza” i „na znajomego”. Zwróciły uwagę na to, że podawanie się za krewnych, funkcjonariuszy Policji czy pracowników różnych instytucji oraz firm usługowych, to najczęściej stosowane przez oszustów metody działania. Niestety najczęściej poszkodowanymi są w tych przypadkach osoby starsze. Na podstawie przykładów podanych przez policjantki, seniorzy dowiedzieli się, także jak reagować w takich przypadkach, aby nie dać się oszukać.

Kolejnym poruszony tematem był problem podejrzanych sms-ów czy fałszywych maili oraz sposobów reagowania na nie.

Korzystając z obecności osób starszych policjantki przypomniały zasadny bezpiecznego poruszani się po drogach oraz zasadności używania elementów odblaskowych, które otrzymali na zakończenie spotkania.

Policjantki podkreślały, że niezależnie od podejmowanych działaniach profilaktycznych równie ważne jest, aby najbliżsi seniorów rozmawiali z nimi o tego typu zagrożeniach. Rozmowy w rodzinnym gronie, przypominanie i przestrzeganie przed zagrożeniami może okazać się najskuteczniejsze.Zaapelowały również o nieprzekazywanie pieniędzy, biżuterii oraz kosztowności osobom obcym.

Powrót na górę strony