Dzień Bezpiecznego Internetu
Co roku, 7 lutego obchodzony jest na całym świecie Dzień Bezpiecznego Internetu. Został on ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Jego celem jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli oraz wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online. Jest też okazją do promowania pozytywnego wykorzystania Internetu.
W Polsce, Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Co roku organizatorzy zachęcają inne podmioty do realizowania w lutym lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.
Tegoroczne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu były dla policjantów rzeszowskiej komendy doskonałą okazją do spotkania się z uczniami szkoły podstawowej i liceum Sióstr Prezenter w Rzeszowie. Spotkanie to zainicjowało cykl spotkań z dziećmi i młodzieżą, podczas których funkcjonariusze będą informować o zasadach bezpiecznego poruszania się w sieci i korzystania z tych zasobów.
Podczas dzisiejszego spotkania asp. sztab. Tomasz Surowiak i mł. asp. Anna Kurek rozmawiali z dziećmi i młodzieżą o zasadach bezpiecznego korzystania z sieci oraz konsekwencji zachowań niezgodnych z prawem, do których dochodzi w przestrzeni wirtualnej.
Jak się okazało, młodzi ludzie doskonale zdają sobie sprawę z niebezpieczeństw i zagrożeń, na jakie są narażeni. Nie jest im obce pojęcie phishing, czyli podszywanie się pod zaufane osoby czy instytucje, w celu wyłudzenia poufnych danych osobowych lub pieniędzy. Młodsze dzieci wiedziały, że nie należy w sieci podawać obcym informacji na temat ich miejsca zamieszkania, statusu społecznego czy innych danych wrażliwych.
Rzeszowscy profilaktycy mają w planach kolejne tego typu spotkania.
Bezpieczeństwo w sieci to podstawa więc dbajmy o nie razem.