Wydarzenia

Policjanci zabezpieczali miejsce odnalezienia niewybuchów

Data publikacji 21.03.2023

Wczoraj, po godz. 11 dyżurny miejski otrzymał informacje o odnalezieniu niewybuchów podczas prac ziemnych w Jasionce. Policjanci rozpoznali przedmioty, jako pociski artyleryjski kalibru 88 mm wbite w warstwę ziemi.

Wczoraj po godz. 11, do dyżurnego rzeszowskiej komendy wpłynęła informacja o odnalezieniu przedmiotów przypominających pociski, które zostały wykopane podczas prac związanych z rozbudową drogi wojewódzkiej nr 878 w Jasionce.

Dyżurny na miejsce skierował patrol z komisariatu w Trzebownisku. Policjanci zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz potwierdzili fakt wykopania pocisków.

Następnie dyżurny we wskazane miejsce skierował funkcjonariuszy z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego komendy miejskiej, którzy określili niebezpieczne znalezisko, jako niewybuchy z czasów II wojny światowej. Zostało ujawnionych 7 pocisków artyleryjskich kalibru 88 mm. O znalezisku zostali powiadomieni saperzy z 21 batalionu Wojska Polskiego w Rzeszowie, którzy  zabezpieczyli i wywieźli niewybuchy do miejsca jego neutralizacji.

Policjanci przypominają, że niewybuchy, pomimo wielu lat spędzonych głęboko w ziemi, nadal mogą stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi. W przypadku takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem dotykać go ani przenosić. W przypadku znalezienia niewybuchu czy amunicji należy natychmiast powiadomić policję, a do czasu przybycia funkcjonariuszy zabezpieczyć to miejsce i nie dopuścić, by inne osoby nieświadome zagrożenia naraziły się na niebezpieczeństwo.

 

  • Na zdjęciu wykopany pocisk z czasów II Wojny Światowej, obok stojący policjant w umundurowaniu.
    Zdjęcie z miejsca zdarzenia
  • Na zdjęciu wykopany pocisk.
    Zdjęcie z miejsca zdarzenia
  • Na zdjęciu ślady w ziemi po wykopanych pociskach.
    Zdjęcie z miejsca zdarzenia
Powrót na górę strony