Wydarzenia

Zamiast zyskać na internetowych inwestycjach, straciła ponad 200 tys. złotych

Data publikacji 13.06.2023

W ubiegłym tygodniu do komisariatu na Nowym Mieście zgłosiła się mieszkanka Rzeszowa, która licząc na szybki zysk, zainwestowała swoje oszczędności na internetowych platformach inwestycyjnych. Niestety, zamiast pomnożenia swoich pieniędzy, 72-latka straciła ponad 200 tys. złotych.

Początkiem stycznia, mieszkanka Rzeszowa, przeglądając strony internetowe, natrafiła na ogłoszenie dotyczące internetowych inwestycji. Zainteresowana wypełnia formularz zgłoszeniowy, na który w krótkim czasie odpowiedział nieznany jej mężczyzna, który przedstawił pokrzywdzonej ofertę. Następnie nakazał otwarcie konta na specjalnej platformie inwestycyjnej oraz wpłatę 1200 złotych. Środki te miały być pomnażane w wyniku inwestycji.

Pokrzywdzona codziennie sprawdzała stan swojego konta i była zadowolona z wypracowanych zysków. Gdy po około dwóch miesiącach chciała wypłacić środki ze swojego konta, została namówiona przez „maklera” do założenia portfela na giełdzie kryptowalut BINANCE. Oprócz tego, wpłaciła prawie 5 tys. dolarów tytułem podatku za wypracowane zyski, prawie 9 tys. dolarów za licencję oraz 4 tys. dolarów na konto WISE. Jakby tego było mało, na swoim urządzeni zainstalowała oprogramowanie AnyDesk, dzięki któremu przestępcy mieli pełen dostęp do wszystkich aplikacji zainstalowanych na urządzeniu.

Kolejne telefony o konieczności wpłacania dodatkowych środków, nadal nie wzbudzały w kobiecie podejrzeń, że mogła paść ofiarą internetowych oszustów. 72-latka precyzyjnie wykonywała wszelkie instrukcje internetowych naciągaczy, zakładając kolejne rachunki. Udostępniła im również skan dowodu osobistego i dane do kont.

Gdy końcem maja dowiedziała się, w jaki sposób funkcjonują internetowe platformy inwestycyjne, i że mogła paść ofiarą e-oszustów, było już za późno. W konsekwencji pokrzywdzona straciła ponad 212 tys. złotych.  

Rzeszowscy policjanci apelują i przypominają, jak nie dać się naciągnąć internetowym oszustom:

•    Nie wierz w łatwy i szybki zysk. Przed zainwestowaniem, sprawdź czy podmiot nie znajduje się na liście ostrzeżeń KNF – link: https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne
•    Zapoznaj się z informacjami KNF i NBP dotyczącymi inwestowania w kryptowaluty – link: https://uwazajnakryptowaluty.pl/;
•    Przed zainwestowaniem, poczytaj opinie w internecie o tym podmocie/platformie, porozmawiaj z kimś, komu ufasz;
•    Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej;
•    Nie przesyłaj nikomu skanów swoich dokumentów;
•    Nie instaluj dodatkowego oprogramowania, które zalecają Ci rozmówcy/analitycy rynku, na urządzeniach, z których następuje logowanie do bankowości internetowej. 

Powrót na górę strony