Wydarzenia

Surowe kary dla stadionowych chuliganów

Data publikacji 22.09.2009

Od 1 sierpnia br. obowiązuje nowa ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych, zaostrzająca kary dla stadionowych chuliganów. Pod jej rygorem większość dotychczasowych czynów zabronionych, staje się przestępstwami.

Od 1 sierpnia br. obowiązuje nowa ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych, zaostrzająca kary dla stadionowych chuliganów. Pod jej rygorem większość dotychczasowych czynów zabronionych, staje się przestępstwami. 

Sankcje przewidziane w nowej ustawie to już nie grzywny rzędu 500 – 1000 złotych, ale kary wyrażone w stawkach dziennych. Obecnie taka stawka może wynieść nawet 200 złotych.

I tak, kara za wdarcie się na płytę boiska, to grzywna nie mniejsza niż 180 stawek dziennych (czyli 36 tysięcy złotych), kara ograniczenia wolności lub  jej pozbawienia nawet na 3 lata. 


Za wnoszenie na imprezę broni i wyrobów pirotechnicznych grozi taka sama grzywna, jednak zagrożona wyższą karą pozbawienia wolności do lat 5. 

Kara 120 stawek dziennych i pozbawienie wolności do 2 lat czeka każdego, kto podczas trwania imprezy masowej rzuca przedmiot mogący stanowić zagrożenie dla życia, zdrowia lub bezpieczeństwa osób przebywających na terenie lub w obiekcie, albo w inny , równie niebezpieczny sposób zakłóca przebieg imprezy. Jeśli osoba taka dodatkowo zasłania twarz lub w inny sposób maskuje się biorąc udział w stadionowej zadymie musi liczyć się z karą sięgającą co najmniej 240 stawek dziennych i pozbawieniem wolności nawet do 5 lat. 

Kara nie mniejsza jak 2 tysiące złotych czeka też na tych, którzy podczas trwania imprezy masowej nie wykonuje poleceń porządkowych wydanych przez Policję, Żandarmerię Wojskową czy służby porządkowe organizatora.

 

Tej samej karze podlega każdy, kto wnosi lub posiada na imprezie masowej napoje alkoholowe lub przebywa w miejscu nieprzeznaczonym dla publiczności. 

Dodatkowo, wobec tych, którzy naruszają przepisy prawa podczas trwania imprez masowych, sąd może orzec zakaz wstępu na takie imprezy na okres od 2 do 6 lat.

Organizator meczu piłki nożnej może stosować zakaz klubowy wobec osoby, która dopuściła się naruszenia regulaminu obiektu lub regulaminu imprezy masowej. Polega on na zakazie uczestnictwa w kolejnych imprezach masowych przeprowadzanych przez organizatora, na okres nie dłuższy niż 2 lata. 
 

  • Zdjęcie: Archiwum KMP
Powrót na górę strony