Wydarzenia

Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

Data publikacji 18.02.2011

Ochrona praw ofiar przestępstw i pomoc pokrzywdzonym to ważne zadanie policyjnej służby. Zadanie realizowane przez tych, którzy bardzo często jako pierwsi mają kontakt z pokrzywdzonymi. Od poniedziałku 21 lutego przez cały tydzień wyznaczeni policjanci będą pełnić dyżury w ramach pomocy prawnej w rozpoczynającym się Tygodniu Pomocy Ofiarom Przestępstw.

Ochrona praw ofiar przestępstw i pomoc pokrzywdzonym to ważne zadanie policyjnej służby. Zadanie realizowane przez tych, którzy bardzo często jako pierwsi mają kontakt z pokrzywdzonymi. Od  poniedziałku 21 lutego przez cały tydzień wyznaczeni policjanci będą pełnić dyżury w ramach pomocy prawnej w rozpoczynającym się Tygodniu Pomocy Ofiarom Przestępstw. 

Zarówno w Komendzie Miejskiej Policji w Rzeszowie, jak i w podległych jej komisariatach i posterunkach działających na terenie powiatu rzeszowskiego przez cały tydzień będzie można uzyskać pomoc prawną od dyżurujących policjantów. W jednostkach tych, w punktach przyjęć interesantów będą umieszczone informacje dotyczące prowadzonej akcji.

Jak zapobiegać przemocy i pomagać ofiarom?

Podstawowym celem akcji jest poinformowanie społeczeństwa o uprawnieniach, jakie przysługują osobom pokrzywdzonym, a także o podmiotach, które mogą im udzielić pomocy i wsparcia. Przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania w całym kraju udzielać będą w tych dniach w siedzibach sądów i prokuratur bezpłatnych informacji o przysługujących pokrzywdzonym uprawnieniach.

Policja wprowadza kolejne rozwiązania poprawiając sytuację ofiar przestępstw. W swojej pracy policjanci stosują zasady postępowania wynikające z Policyjnego Programu Wspomagania Ofiar Przestępstw, na które składają się:

Adekwatność miejsca obsługiwania pokrzywdzonego przestępstwem do rodzaju i charakteru sprawy.

Indywidualne podejście do osoby pokrzywdzonej.

Kompetentne przyjęcie osoby pokrzywdzonej.

Właściwe doradztwo - udzielenie pełnej informacji o instytucjach, w których osoba pokrzywdzona może uzyskać potrzebną pomoc.

Nie dyskryminowanie żadnego pokrzywdzonego, bez względu na jego przekonania, pochodzenie czy wiek.

Świadomość podstawowych potrzeb i praw osób pokrzywdzonych przestępstwami (wynikających z zapisów Polskiej Karty Praw Ofiary).

Szczerość z osobą pokrzywdzoną przestępstwem - uświadomienie tej osobie, w jakim zakresie Policja może udzielić jej pomocy.

Często jest tak, że pokrzywdzeni przestępstwami nie wiedzą na jaką pomoc policjantów mogą liczyć, domagając się od nich więcej, niż to leży w ich kompetencji.

Powrót na górę strony