Wydarzenia

Akt oskarżenia w związku z rzeszowskimi derbami

Data publikacji 15.03.2013

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością pseudokibiców i prokuratorzy z Prokuratury Rejonowej dla miasta Rzeszów zakończyli dochodzenie w sprawie zakłócenia ubiegłorocznych derbów na stadionie Resovii. Pseudokibice Resovii, odpowiedzą za wniesienie i odpalenie rac świetlnych, zakrywanie twarzy oraz nawoływanie do waśni na tle narodowościowym. Prokuratura skieruje akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Rzeszowie.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością pseudokibiców i prokuratorzy z Prokuratury Rejonowej dla miasta Rzeszów zakończyli dochodzenie w sprawie zakłócenia ubiegłorocznych derbów na stadionie Resovii.  Pseudokibice Resovii, odpowiedzą za wniesienie i odpalenie rac świetlnych, zakrywanie twarzy oraz  nawoływanie do waśni na tle narodowościowym. Prokuratura skieruje akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Rzeszowie.


Akt oskarżenia dotyczy wydarzeń, które rozegrały się podczas meczu derbowego na stadionie Resovii w kwietniu ubiegłego roku. Przypomnijmy, 21 kwietnia podczas derbów Rzeszowa, tuż przed rozpoczęciem meczu, grupa pseudokibiców Resovii odpaliła na trybunach race świetlne. Jeden z nich wniósł i eksponował transparent nawołujący do waśni narodowościowych. Osoby odpowiedzialne za te zdarzenia miały zasłonięte twarze.


Postępowanie wyjaśniające rozpoczęło się bezpośrednio po zakończonym meczu, kiedy to policjanci przystąpili do oględzin miejsca zdarzenia i zabezpieczenia śladów. W toku prowadzonego przez funkcjonariuszy z wydziału do walki z przestępczością pseudokibiców dochodzenia zabezpieczono obszerny materiał dowodowy, na który składały się materiały wideo, przesłuchania świadków, wyjaśnienia podejrzanych, dowody rzeczowe. Prowadzący postępowanie śledczy wykorzystali również protokół pomeczowy delegata PZPN-u. Wsparty ustaleniami własnymi materiał umożliwił policjantom ustalić osoby odpowiedzialne za wybryki na stadionie.

 

Na tej podstawie prokuratorzy i policyjni śledczy przedstawili siedmiu podejrzanym zarzuty. Sześciu z nich  usłyszało zarzuty wniesienia na imprezę masową i odpalenia podczas jej trwania rac świetlnych. Wszyscy to mieszkańcy Rzeszowa w wieku od 18 do 28 lat. Za ten czyn podejrzanym grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Mężczyźni przyznali się do winy. Zarzuty usłyszał również mężczyznę, który wniósł na stadion transparent o treściach rasistowskich. Policjanci znaleźli i zabezpieczyli u 24-latka szereg materiałów o treści faszystowskiej i rasistowskiej. Prokurator zdecydował , że odpowie on nie tylko za nawoływanie do nienawiści na tel różnic narodowościowych podczas meczu, ale również za rozpowszechnianie i posiadanie materiałów zawierających tego typu treści. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

 

Sześciu z nich odpowie również za używanie odzieży w cele uniemożliwienia ich rozpoznania. Jest to wykroczenie, jednak biorąc pod uwagę społeczną szkodliwość tego typu zachowań, wobec tych osób prokuratorzy zdecydowali nie wyłączać materiałów do odrębnego postępowania. Wykroczenie to będzie rozpatrywane przez sąd w jednym postępowaniu razem z zarzutami przestępstwa. 

 

Wyjaśniając główne wątki dochodzenia oprócz siedmiu podejrzanych policjanci ustalili 10 innych osób, które podczas tego meczu popełniły inne wykroczenia. Wobec tych osób skierowano wnioski o ukarania do sądu. W sześciu przypadkach dotyczyły one wykroczenia używania słów nieprzyzwoitych w miejscu publicznym. Cztery wnioski skierowane zostały w związku z zakrywaniem twarzy.


Skierowanie do sąd aktu oskarżenia kończy wielomiesięczne dochodzenie. Mimo zasłaniania twarzy sprawcy przestępstw stadionowych nie pozostali anonimowi. Współpraca prokuratorów i policjantów pozwoliła na ich ustalenie i przedstawienie im zarzutów.

 

  • Zdjecia z meczu derbowego
Powrót na górę strony