Wydarzenia

Bezpieczne zakupy w sieci

Data publikacji 01.12.2014

Grudzień to czas wzmożonych zakupów. Wiele osób robi swoje zakupy przez Internet. Chcąc uchronić się przed przykrymi niespodziankami, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Grudzień to czas wzmożonych zakupów. Wiele osób robi swoje zakupy przez Internet. Chcąc uchronić się przed przykrymi niespodziankami, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa. 

 

Znaczna część transakcji i zakupów przeniosła się do sieci internetowej. Powszechnie korzystamy z licznych portali aukcyjnych. Również większość dużych sieci handlowych oferuje możliwość zakupów internetowych. W sieci można kupić już niemal wszystko, począwszy od artykułów spożywczych, poprzez bardzo popularny sprzęt elektroniczny czy sportowy, czy samochody. W Internecie oferowane są również usługi, wyjazdy wakacyjne krajowe i zagraniczne, bilety na ciekawsze imprezy masowe. Dynamiczny rozwój tej formy zakupów stworzył również nowy obszar działania dla oszustów. Oferują do sprzedaży określony towar, nie mając jednak zamiaru dotrzymać warunków transakcji. Pobierają od kupującego należność w całości, bądź jej część w formie zaliczki i w tym momencie kontakt z oszustami urywa się. Kupujący nie otrzymuje zakupionego towaru ani zwrotu przesłanych pieniędzy.


Robiąc zakupy w sieci kierujmy się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Oto kilka wskazówek policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą rzeszowskiej komendy, dzięki którym zmniejszymy ryzyko oszustwa:


- nie dajmy się zwieść nierealnym promocjom;
- zwróćmy uwagę na jakość oferty - sposób opisu przedmiotu, jakość zdjęć i ich realizm;
- przeanalizujmy formę oraz język prowadzenia korespondencji;
- prześledźmy fora internetowe poszukując informacji dotyczącej oferenta;
- sprawdźmy rzetelność i wiarygodność kontrahenta - oceny sprzedających, opinie, punkty, komentarze;
- przeanalizujmy dostępne formy odbioru i płatności – preferując odbiór osobisty, przesyłką kurierską pobraniową z możliwością sprawdzenia zawartości;
- czytajmy dokładnie opisy ofert - nawet te "drobnym druczkiem";
- korzystajmy ze sprawdzonych źródeł zakupów (np. już korzystaliśmy z wybranego źródła sami lub korzystali z niego nasi znajomi);
- załóżmy odrębne konto z przypisaną do niego kartą płatniczą do zakupów w sieci - przelewając na niego kwotę transakcji; jest to szczególnie ważne,gdy dokonujemy płatności przy użyciu danych karty (kiedy podajemy: nr karty, datę jej ważności oraz kod CVV).
- zadbajmy również o dobry program antywirusowy, który ustrzeże nas od przejęcia naszych danych;
- korzystajmy ze sklepów oraz portali aukcyjnych oferujących rożnego rodzaju formy zabezpieczenia transakcji.

  • Zdjęcie: archiwum KMP
Powrót na górę strony