Wydarzenia

Rzeszowska Policja gościła genetyka z uniwersytetu w Uppsali

Data publikacji 31.07.2015

Gościem rzeszowskiej Policji była dr Magdalena Buś, pracownik naukowy Uniwersytetu w Uppsali, w Szwecji. Spotkanie z naukowcem zajmującym się badaniami DNA i ich wykorzystaniem w kryminalistyce było cennym doświadczeniem dla policyjnych techników z komendy miejskiej i ekspertów z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Rzeszowie.

Gościem rzeszowskiej Policji była dr Magdalena Buś, pracownik naukowy Uniwersytetu w Uppsali, w Szwecji.  Spotkanie z naukowcem zajmującym się badaniami DNA i ich wykorzystaniem w kryminalistyce było cennym doświadczeniem dla policyjnych techników z komendy miejskiej i ekspertów z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Rzeszowie.


 

Doktor Magdalena Buś jest pracownikiem naukowym  na Wydziale Immunologii, Genetyki i Patologii Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji. Pracowała w zespole kierowanym przez prof. Marie Allen, którego prace przyczyniły się m. in. do identyfikacji szczątków Świętej Brygidy oraz żony Hermanna Göringa – Carin. Zespół z Uppsali współpracował również z polskimi naukowcami z Muzeum i Instytutu Zoologi PAN w Warszawie oraz Pracowni Genetyki Sądowej Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie podczas identyfikacji szczątków odkrytych we fromborskiej katedrze, które mogą należeć do wielkiego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Ze szczątków odnalezionych w katedrze we Fromborku polscy uczeni wyodrębnili kod genetyczny DNA. Dla uzyskania ostatecznej identyfikacji konieczne było porównanie kodu genetycznego DNA znaleziska z kodem DNA osoby spokrewnionej. Nie udało się odnaleźć osób lub szczątków osób spokrewnionych z astronomem, jednak w zbiorach Uniwersytetu w Uppsali znajduje się księgozbiór należący niegdyś do wielkiego astronoma.
 W jednej z ksiąg znaleziono włosy, prawdopodobnie Mikołaja Kopernika. Zespół pracowników uniwersytetu pod kierunkiem prof. Marie Allen prowadził badania włosów. Pobrany z nich materiał pozwolił ustalić kod DNA, który okazał się zbieżny z kodem DNA wyodrębnionym ze szczątków odnalezionych w katedrze we Fromborku.


Badania dr Magdaleny Buś koncentrują się nie tylko na analizie DNA ze szczątków kopalnych, ale także na opracowaniu nowych metod analizy zdegradowanego DNA z próbek kryminalistycznych. Pozostawione na miejscu zbrodni ślady biologiczne (np. krew, ślina, nasienie) są często jedynym źródłem informacji umożliwiającej identyfikację sprawcy przestępstwa. Niestety, czynniki środowiska działające na materiał biologiczny prowadzą do uszkodzenia struktury DNA. Zbyt mała liczba kopii silnie zdegradowanego DNA może uniemożliwić przeprowadzenie badan molekularnych i tym samym identyfikację osoby, od której pochodzi ślad biologiczny. Dlatego opracowanie bardzo czułych metod analizy zdegradowanego DNA może przyczynić się do sprawniejszego wykrywania sprawców przestępstw oraz identyfikacji niezidentyfikowanych do tej pory szczątków ludzkich.

Prace badawcze dr M.Buś są skierowane głównie na opracowanie metody określania wieku osoby na podstawie DNA, oraz wykorzystaniu w kryminalistyce tzw. sekwencjonowania najnowszej generacji. Metoda ta otwiera nowe możliwości w zakresie identyfikacji DNA pochodzącego od sprawców przestępstw, ofiar zbrodni czy niezidentyfikowanych szczątków ludzkich. Dzięki wykorzystaniu tej nowoczesnej techniki możliwe staje się sekwencjonowanie całego genomu identyfikowanej osoby i określenie na podstawie kodu genetycznego wielu indywidualnych cech takich jak kolor skóry, włosów czy oczu. Dostarczenie takiej informacji śledczym może znacznie ograniczyć krąg poszukiwanych osób.     


Dla rzeszowskich policjantów wizyta tak znakomitego naukowca była okazją do  poznania najnowszych osiągnięć nauki w zakresie badań DNA. Dr Magdalena Buś odwiedziła pracownię techników kryminalistycznych rzeszowskiej komendy. Rozmawiając z policyjnymi technikami szczególną uwagę poświęciła metodom zabezpieczania śladów biologicznych pod kątem pozyskania materiału do badań kodu DNA. Gościła również w Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie  wymieniającz pracownikami doświadczenia w zakresie profilowania DNA.


Święto Policji było okazją, aby uhonorować gościa. I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Rzeszowie młodszy inspektor Konrad Wolak wręczył Magdalenie Buś m. in. pamiątkowy grawerton oraz logo komendy miejskiej.

  • Mł. insp Konrad Wolak przekazuje dr Magdalena Buś pamiątkowe logo KMP
  • Wizyta w pracowni techników kryminalistycznych
Powrót na górę strony