Wydarzenia

Drony i modele latajace - obowiązujace zasady i przepisy

Data publikacji 06.05.2016

Drony oraz różnego rodzaju modele latające cieszą się coraz większa popularnością. Jak pokazują statystyki oraz badania opinii publicznej, mogą być atrakcyjnym prezentem z okazji pierwszej komunii, czy z okazji dnia dziecka. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup takiego urządzenia warto dowiedzieć się, jakie warunki i zasady musimy spełnić, aby bezpiecznie z niego korzystać.

Drony oraz różnego rodzaju modele latające cieszą się coraz większa popularnością. Jak pokazują statystyki oraz badania opinii publicznej, mogą być atrakcyjnym prezentem z okazji pierwszej komunii, czy z okazji dnia dziecka. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup takiego urządzenia warto dowiedzieć się, jakie warunki i zasady musimy spełnić, aby bezpiecznie z niego korzystać.

 

Mimo zaawansowania technicznego i łatwości w obsłudze, drony, jak każde urządzenia, mogą być zawodne. Dlatego ważne jest odpowiedzialne i świadome podejście do ich używania, nawet w przypadku niedużego urządzenia bardziej przypominającego zabawkę, niż statek powietrzny. Świadomość ewentualnych zagrożeń przełoży się niewątpliwie na bardziej komfortowe i świadome latanie. 
 

Loty modelami czy dronami możemy podzielić na komercyjne i niekomercyjne – sportowe lub rekreacyjne. Jeżeli loty dronami lub modelami latającymi nie wiążą się z działalnością zarobkową np. sprzedażą zdjęć, filmów, pomiarami lub monitoringiem z powietrza nie jest wymagana licencja operatora. W przeciwnym razie musimy uzyskać licencje – świadectwo kwalifikacji operatora bezzałogowych statków powietrznych (UAVO) wydawane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Jednak nawet kiedy wykonujemy loty niekomercyjne (bez wymaganego świadectwa kwalifikacji) musimy pamiętać, że przestrzeń powietrzna podzielona jest na różne strefy z których jedne są całkowicie wyłączone z lotów, w innych wymagane są odpowiednie zgody i zgłoszenia. Są też strefy, gdzie można latać bez żadnych zgód.

 

W przypadku Rzeszowa i innych miast powyżej 25 tys. mieszkańców nie wolno latać bez odpowiednich pozwoleń. Przede wszystkim obowiązkowa jest zgoda Prezesa Urzędu lotnictwa Cywilnego na lot w strefie R – czyli w miastach powyżej 25 tys mieszkańców. Operatora obowiązuje również zgoda na wykonywanie lotów wydana przez Prezydenta Miasta Rzeszowa. 
 

Z uwagi na bezpośrednią bliskość lotniska w Jasionce większą część Rzeszowa leży w strefie kontrolowanej lotniska CTR. Wymaga to uzyskania warunków na jakich możemy wykonywać lot na 5 dni przed lotem od Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) oraz zachowania odpowiedniej procedury przed wykonaniem lotu. PAŻP w 5-cio dniowym terminie wyda nam warunki na jakich możemy (lub nie) wykonywać taki lot.
 

Bez względu na to czy dron lub model jest eksploatowany w celach sportowo – rekreacyjnych czy komercyjnych na operatorze spoczywa szczególna odpowiedzialność:

 

  • operator musi zapewnić, aby jego statek powietrzny był używany w sposób niestwarzający zagrożenia dla osób, mienia lub innych użytkowników przestrzeni powietrznej;
  • operator musi wykonywać lot z uwzględnieniem warunków meteorologicznych oraz informacji o ograniczeniach w ruchu lotniczym;
  • operator musi wykonywać lot w sposób zapewniający bezpieczną odległość od osób i mienia w przypadku awarii lub utraty kontroli nad swoim sprzętem;
  • operator ponosi odpowiedzialność za decyzję o wykonaniu lotu oraz jego poprawność;
  • operator przed lotem musi dokonać kontroli stanu technicznego bezzałogowego statku powietrznego oraz stwierdzić poprawność działania tego statku i urządzeń sterujących, jeżeli występują;
  • operator zapewnia pierwszeństwo drogi innym użytkownikom przestrzeni powietrznej.

 

Zgodnie z polskim prawem, osoba eksploatująca modele latające jest zobowiązana do wykupienia ubezpieczenia OC. 
 

Nie posiadając świadectwa kwalifikacji, modelem czy dronem można latać tylko w zasięgu wzroku operatora. Za wyrządzone szkody oraz za naruszenie przepisów Ustawy Prawo Lotnicze odpowiada osoba obsługująca urządzenie. W przypadku doprowadzenia do wypadku grozi odpowiedzialność wynikająca z przepisów kodeksu karnego dotyczących uszkodzenia ciała, czy mienia, jak i wypadków lub katastrof w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym.

 

Amatorom latania modelami lub dronami przedstawiamy główne zasady jakie opublikował prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego:http:latajzglowa.pl

  • Autor: prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego
Powrót na górę strony