Wydarzenia

Rzeszów najbezpieczniejszym miastem w Polsce według rankingu miast serwisu otodom

Data publikacji 30.12.2016

Tak wysoko poczucie bezpieczeństwa w mieście ocenili respondenci ogólnopolskich badań przeprowadzonych przez serwis ogłoszeń nieruchomości online Otodom. W rankingu sporządzonym przez serwis, na podstawie badań ankietowych, Rzeszów zajął pierwsze miejsce. Wysokie poczucie bezpieczeństwa dotyczy również województwa podkarpackiego, które zdominowało ranking.

Badania poczucia bezpieczeństwa przeprowadził serwis ogłoszeń nieruchomości online Otodom. W badaniu udział wzięło 140 tys. osób. W ankiecie badani odpowiadali m. in. na pytanie „Czy mieszkam w bezpiecznej okolicy i nie boję się wracać do domu po zmroku”. Poczucie bezpieczeństwa ankietowani oceniali w skali od 1 do 7. Bezapelacyjnym zwycięzcą rankingu z oceną 5,77 został Rzeszów. Wysokie poczucie bezpieczeństwa dotyczy również całego województwa podkarpackiego. Oprócz Rzeszowa w pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się również: Tarnobrzeg (2 miejsce), Krosno (3 miejsce) i Mielec (6 miejsce).

Podczas konferencji prasowej w Ratuszu organizatorzy badania wręczyli Prezydentowi Rzeszowa pamiątkowy dyplom za zajęcie pierwszego miejsca w rankingu „siężyje bezpiecznie”.

O wynikach badania można przeczytać na stronie siezyje.otodom.pl 

Wysokie poczucie bezpieczeństwa, to również zasługa rzeszowskich policjantów. Taki stan rzeczy potwierdza m. in. spadająca z roku na rok liczba przestępstw stwierdzonych oraz rosnąca wykrywalność w Rzeszowie i na terenie powiatu rzeszowskiego. 
Równie istotny wpływ na taką ocenę mieszkańców, z pewnością ma ścisła współpraca Policji przede wszystkim z samorządem terytorialnym na wszystkich jego szczeblach, organizacjami społecznymi, czy bezpośrednie spotkania z mieszkańcami Rzeszowa. 

Elementy, które w naszej ocenie, w szczególności mają wpływ na poprawę bezpieczeństwa w naszym mieście i powiecie, to:

  • zwiększona ilość patroli w ramach służb ponadnormatywnych,
  • rozwój monitoringu miejskiego,
  • rozwój infrastruktury miejskiej, nowe ciągi komunikacyjne, chodniki, oświetlenie,
  • wsparcie finansowe umożliwiające zakup nowego sprzętu dla rzeszowskich policjantów, np. urządzenia do pomiaru ilości i jakości spalin pojazdów,
  • wsparcie i udział w realizacji szeregu programów profilaktycznych kierowanych do szerokiego spektrum odbiorców

Rzeszowscy policjanci organizując debaty, konsultacje społeczne, czy spotkania z mieszkańcami, docierają do rożnych grup odbiorców począwszy od przedszkolaków, poprzez uczniów szkół, na absolwentach uniwersytetów trzeciego wieku kończąc. Niezależnie od własnych inicjatyw i programów profilaktycznych funkcjonariusze włączają się i aktywnie uczestniczą we wszystkich ważnych dla mieszkańców wydarzeniach na terenie miasta.

Taka ocena poziomu bezpieczeństwa mieszkańców Rzeszowa, to również zobowiązanie do dalszej ciężkiej pracy rzeszowskich policjantów.


 

  • Foto: Tomasz Modras/Rzeszów-News
  • Foto: Tomasz Modras/Rzeszów-News
  • źródło: badanie serwisu otodom
  • źródło: badanie serwisu otodom
  • źródło: badanie serwisu otodom
Powrót na górę strony