Zakończyło się IV Podkarpackie Forum Myśli o Bezpieczeństwie
W środę i w czwartek w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej odbywało się IV Podkarpackie Forum Myśli o Bezpieczeństwie. Podczas pierwszego dnia dyskutowano o przestępczości gospodarczej. Dzień drugi poświęcony był tematowi cyberprzestępczości. W dyskusji uczestniczyli naukowcy, przedstawiciele służb mundurowych, urzędnicy oraz eksperci z zakresu bezpieczeństwa oraz goście ze Słowacji.
Forum zorganizowane zostało przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie oraz Komendą Miejską Policji w Rzeszowie. Celem forum było stworzenie platformy do dyskusji i współpracy różnych podmiotów zainteresowanych poprawą bezpieczeństwa państwa. Debacie poddawane były aktualne tematy dotyczące współczesnych zagrożeń związanych z przestępczością gospodarczą i cyberprzestepczościa. W forum licznie uczestniczyli przedstawiciele służb mundurowych, pracownicy naukowi uczelni oraz studenci.
Konferencję otworzył prof. dr hab. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Zgromadzonych gości i prelegentów przywitał także insp. Paweł Filipek Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie. Gościem specjalnym forum był nadinsp. Adam Rapacki, były Wiceminister Spraw Wewnętrznych. W konferencji udział wzięli przedstawiciele różnych służb mundurowych oraz Ministerstwa Finansów Republiki Słowackiej.
W pierwszy dzień konferencji poruszone były tematy dotyczące współczesnych form przestępczości gospodarczej oraz wybranych aspektów zagrożeń cyberprzestępczością. Dyskusję moderowali Dziekan-Dyrektor Kolegium Bezpieczeństwa Wewnętrznego WSPiA dr Agata Furgała i I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Rzeszowie mł. insp. Konrad Wolak. Jako prelegenci głos zabierali m.in. nadinsp. Adam Rapacki, który omówił współprace biznesu z organami ścigania na rzecz walki z przestępczością gospodarczą, Ing Ondrej Jendrol Dyrektor Działa ds Ścigania Nadużyć Podatkowych Min. Finansów Słowacji przybliżył rozwiązania przyjęte na Słowacji w zakresie wykrywania i zwalczania oszustw podatkowych.
W części drugiej asp. sztab. Bogusław Tajchman z Wydziału ds. Walki z Cyberprzestępczością KWP w Rzeszowie omówi stan zagrożenia tym zjawiskiem w Polsce oraz współczesne trendy w tym obszarze, a dr Robert Bałdys z WSPiA system bezpieczeństwa informatycznego Polski. Do możliwości współpracy organów ścigania z i podmiotów prowadzących działalność gospodarcza w sieci w zwalczaniu przestępczości ekonomicznej odniósł się Mariusz Tokarski, ekspert ds bezpieczeństwa Allegro.
Dzień drugi forum w całości poświęcony był cyberprzestępczości i podzielony był na dwa panele, teoretyczny i praktyczny. Podczas pierwszego z nich omówiono taktykę i czynności związane ze zwalczaniem cyberprzestępczości, rolę i zadania Wydziału ds. Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, kwalifikację prawna oraz metodykę działań wykrywczych. Uczestnicy panelu praktycznego dowiedzieli się m.in. jak rozpoznawać i zwalczać zagrożenia w sieci, rozmawiali o kryminalistyczno-procesowym zabezpieczeniu danych informatycznych, pozyskiwaniu informacji z internetu, zasadach poprawnego redagowania pism procesowych. Zajęcia prowadzili funkcjonariusze komend wojewódzkiej i miejskiej Policji.