Wydarzenia

"Z uśmiechem w przyszłość"

Data publikacji 20.10.2017

„Z uśmiechem w przyszłość” to projekt działań profilaktycznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej współrealizowanego z Komendą Miejską Policji w Rzeszowie. Przedsięwzięcie skierowane jest do uczniów szkół podstawowych w Rzeszowie. Jego celem jest przeciwdziałania zjawiskom patologicznym wśród młodzieży. W ramach projektu policjanci i pracownicy MOPS-u spotykali się z uczniami szkół podstawowych.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w oparciu o środki Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wdrożył projekt działań profilaktycznych pn. „Z uśmiechem w przyszłość”. To przedsięwzięcie profilaktyczne ukierunkowane na przeciwdziałania negatywnym zjawiskom jak np. przemoc rówieśnicza, cyberprzemoc czy przemoc wobec dzieci. Działania skierowane są do uczniów szkół podstawowych. Przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom społecznym jest jednym z celów działań profilaktycznych prowadzonych przez rzeszowskich policjantów. Dlatego w realizację projektu włączyli się policjanci z wydziału prewencji rzeszowskiej komendy miejskiej. 

Przedsięwzięcie realizowane było poprzez cykl spotkań z uczniami wybranych szkół podstawowych w Rzeszowie. Od wtorku przez kolejne trzy dni policjanci i pracownicy MOPS-u spotykali się z uczniami wytypowanych szkół w Rzeszowie. Podczas prowadzonych prelekcji policjanci rozmawiali z uczniami o rożnych przejawach przemocy.

Na podstawie przykładów z praktyki służbowej pokazywali uczniom, jakie zachowania są traktowane jako przemoc. Jakie ich własne zachowania mogą wyrządzać krzywdę innym rówieśnikom, i jakie zachowania niosą za sobą konsekwencje, zarówno dla stosujących przemoc, jak i dla osób taką przemocą pokrzywdzonych. Policjanci rozmawiali z uczniami o tym jak rozwiązywać konflikty, jak unikać przemocy i do kogo należy zwrócić się o pomoc.

Policjanci skupili się również na zjawisku cyberprzemocy. Dostępna dla wszystkich przestrzeń wirtualna z mnogością portali społecznościowych, komunikatorów sprzyja zachowaniom, często nieświadomym, szeroko określanym jako cyberprzemoc. Brak świadomości w tym zakresie, nieznajomość konsekwencji i złudne poczucie anonimowości może skłaniać do negatywnych zachowań. Policjanci wyjaśniali co to jest cyberprzemoc jakie są jej konsekwencje, a przede wszystkim jak samemu bezpiecznie korzystać z sieci internetowej i mobilnych urządzeń multimedialnych. 


Podczas spotkań pracownicy MOPS rozdawali uczestnikom przygotowane wspólnie z policjantami materiały edukacyjo-profilaktyczne związane z omawianymi problemami. Trafiły one do 230 uczniów z trzech rzeszowskich szkół, które uczestniczyły w przedsięwzięciu.

  • Policjanci podczas spotkań z uczniami
Powrót na górę strony