Wydarzenia

Debata społeczna w Sokołowie Małopolskim

Data publikacji 24.11.2017

Jak nie dać się oszukać "na wnuczka" i "na policjanta", jak uniknąć kradzieży i być bezpiecznym na drodze, jakie możliwości stwarza Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa były tematami poruszanymi podczas wczorajszej debaty pn „Bezpieczeństwo seniorów – Jak unikać zagrożeń” W zorganizowanym przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie spotkaniu w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Sokołowie Małopolskim uczestniczyli m. in Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Grzegorz Kwiecień, dyrektor ośrodka Agata Dec przedstawiciele władz samorządowych, seniorzy i policjanci.

Debatę otworzył Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Rzeszowie młodszy inspektor Mirosław Wośko, który przywitał seniorów i zaproszonych gości. Komendant przybliżył zebranym ideę debaty jako formy poznania oczekiwań społecznych.  

Debata podzielona była na kilka tematów. Komendant Komisariatu Policji w Sokołowie Małopolskim nadkom. Paweł Suski przedstawił zebranym  informację o funkcjonowania lokalnego komisariatu. Przedstawił również sylwetki obecnych podczas debaty dzielnicowych.

W dalszej części debaty funkcjonariusze przedstawili słuchaczom problematykę związaną z najbardziej dokuczliwymi przestępstwami. Omówili przykłady oszustw i kradzieży, w których przestępcy stosują różne metody działania np. „na wnuczka”, „na pracownika administracji”, czy „na kominiarza”. Wykorzystując omawiane przykłady instruowali uczestników, jak zachować się w sytuacji zagrożenia, jak przeciwdziałać przestępstwom, by nie paść ich ofiarą.

Policjanci poruszyli także kwestie związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Opierając się na przykładach pokazali główne „grzechy” pieszych. Funkcjonariusze radzili także, jak należy zachowywać się w różnych sytuacjach, aby być bezpiecznym na drodze. Uzasadnia również konieczność noszenia elementów odblaskowych, które w znaczący sposób poprawiają widoczność pieszego a na drodze a tym samym ich bezpieczeństwo. 

Funkcjonariusz z wydziału prewencji rzeszowskiej komendy miejskiej omówił założenia i funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Użyteczność mapy zagrożeń polega przede wszystkim na możliwości bezpośredniego przekazania policjantom, za pośrednictwem aplikacji internetowej, aktualnych sygnałów o zagrożeniach występujących w najbliższej okolicy. Celem wprowadzenia do użytku mapy zagrożeń jest podniesienie stanu bezpieczeństwa w środowisko lokalnym. Prezentacja połączona została z praktyczna instrukcją korzystania z tego innowacyjnego narzędzia interaktywnego. 

Najważniejszą częścią debaty była jednak dyskusja. W opinii uczestników przedstawione zagadnienia są niezwykle ważne. Policjanci odpowiadali na liczne pytania zadawane przez zaproszonych gości. Seniorzy zgłaszali również swoje propozycje, oczekiwania i potrzeby.

Powrót na górę strony