Wydarzenia

„Bezpieczne Ferie 2018”

Data publikacji 19.01.2018

Mimo, że ferie zimowe w naszym województwie rozpoczną się dopiero za tydzień rzeszowscy funkcjonariusze już przystąpili do działań „Bezpieczne Ferie 2018”. Dzielnicowi i policjanci prewencji spotykają się z młodzieżą szkolną przypominając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Działania podjęli również funkcjonariusze drogówki. Przede wszystkim kontrolowani będą przewoźnicy zorganizowanych grupy przewożący dzieci i młodzież do miejsc wypoczynku, jak również kierowcy indywidualni wyjeżdżający na zimowy wypoczynek.

Już w dniach poprzedzających ferie dzielnicowi odwiedzają szkoły rozmawiając o zasadach bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku. W trakcie trwających ferii, również dzielnicowi w swoich rejonach zadbają o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Skontrolują miejsca ich zabaw, osiedlowe place, „dzikie lodowiska”. Na zaproszenie organizatorów odwiedzą zimowiska i miejsca zorganizowanego wypoczynku, gdzie spotkają się z ich uczestnikami i opiekunami. Przypomną zasady związane z bezpieczeństwem i występującymi zagrożeniami. Nadzorowi zostaną poddane punkty sprzedaży i podawania alkoholu w zakresie dostępu do niego osób małoletnich.

Elementem działań "Bezpieczne ferie 2018” jest również kampania informacyjno – edukacyjna przygotowana przez Biuro Prewencji KGP, a dotycząca bezpieczeństwa na zorganizowanych terenach narciarskich pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. Jest kontynuacją działań podejmowanych w ubiegłym sezonie zimowym. Partnerami przedsięwzięcia są m. in.: Polski Związek Narciarski, Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN, Górskie i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR, TOPR). Kampania została objęta honorowym patronatem przez MSWiA. Celem przedsięwzięcia jest promowanie odpowiedzialnych postaw narciarzy i snowboardzistów, poszerzanie wiedzy na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszeniem przepisów obowiązujących na stokach oraz upowszechnianie Dekalogu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS. Elementem projektu test także konkurs plastyczny adresowany do dzieci i młodzieży na zilustrowanie Dekalogu Reguł FIS pn. „Stok nie jest dla bałwanów”. Dla celów przedmiotowej akcji utworzona została strona internetowa www.policja.pl/bezpieczenstwo-na-stoku, na której chętni do udziału w konkursie znajdą m. in. regulamin konkursu oraz kartę zgłoszenia.      

Jednocześnie przypominam, że zgodnie z zapisami ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich z dnia 18 sierpnia 2011 roku, osoby do 16 roku życia mają obowiązek jazdy w kasku. Natomiast opiekunowie, osoby sprawujące nadzór nad małoletnimi do 16 roku życia, które dopuszczą do uprawiania przez nie narciarstwa lub snowboardingu na zorganizowanym terenie narciarskim bez kasku (konstrukcyjnie do tego przeznaczonego), podlegają karze grzywny.

Nad bezpieczeństwem wyjeżdżających na zimowy wypoczynek czuwać będą policjanci ruchu drogowego. Funkcjonariusze reagować będą na przypadki przekroczenia dozwolonej prędkości, nieprawidłowego przewożenia dzieci, naruszania obowiązku używania pasów bezpieczeństwa. Sprawdzać będą stan techniczny pojazdów, a także zwracać będą uwagę na właściwy załadunek sprzętu narciarskiego oraz bagaży. Jak zawsze priorytetem dla policjantów będzie sprawdzanie stanu trzeźwości kierujących.

W sobotę 27 stycznia policjanci uruchomią stały punkt kontroli autobusów. Autobusy będzie można kontrolować codziennie do końca ferii, do niedzieli 11 lutego, w godzinach 6.00 – 9.00 na parkingu Hali Sportowej przy ul. Podpromie 10.

 

Powrót na górę strony