Policyjne działania „Bezpieczne ferie 2018”
Za kilka dni rozpoczną się szkolne ferie. Jednak jeszcze przed rozpoczęciem ferii, w trosce o bezpieczeństwo podczas zimowego wypoczynku, z dziećmi i młodzieżą szkolną spotykają się rzeszowscy policjanci. Funkcjonariusze Referatu ds. Profilaktyki Społecznej i Nieletnich Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie oraz dzielnicowi z podległych komisariatów systematycznie spotykają się z uczniami szkół w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim. Z uczniami rozmawiają o bezpieczeństwie podczas zbliżających się ferii.
Spotkania odbyły się w ramach tegorocznej edycji działań profilaktycznych pn. "Bezpieczne ferie 2018". Policjanci rozmawiali z dziećmi o zasadach bezpiecznego wypoczynku i spędzania wolnego czasu podczas ferii zimowych. W szczególności podkreślono kwestie związane z zachowaniem na stokach narciarskich oraz zabawą na śniegu czy lodzie. Przestrzegli również przed korzystaniem z tzw. "dzikich lodowisk" na zamarzniętych rzekach czy zbiornikach wodnych. Z uczniami omówione zostały również zagrożenia, z jakimi mogą spotkać się spędzając czas wolny w domu.
Policjanci przypomnieli młodym narciarzom i snowboardzistom o obowiązku używania kasków oraz przestrzeganiu przepisów obowiązujących na stokach narciarskich. Podejmowane działania wpisują się w przygotowaną przez Biuro Prewencji KGP kampanię informacyjno – edukacyjną pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, a dotyczącą bezpieczeństwa na zorganizowanych terenach narciarskich. Policjanci zachęcali również uczniów do udziału w konkursie plastycznym adresowany do dzieci i młodzieży na zilustrowanie Dekalogu Reguł FIS pn. „Stok nie jest dla bałwanów”. Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie internetowej www.policja.pl/bezpieczenstwo-na-stoku.
Najmłodszym uczniom policjanci przypomnieli również zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i chodnikach. Przypominali o obowiązku noszenia poza terenem zabudowanym elementów odblaskowych. Rozdając uczestnikom spotkań odblaski zachęcali do ich noszenia również wtedy, gdy przepisy prawa tego nie wymagają. Młodzi słuchacze chętnie włączali się w rozmowę na temat bezpieczeństwa wykazując się dużą wiedzą, znajomością numerów alarmowych oraz procedur zachowania w sytuacjach zagrożenia.
Dzielnicowi opowiadali uczestnikom o swojej pracy, zadaniach dzielnicowego, możliwościach skontaktowania się ze swoim dzielnicowym. Dyrekcji szkół przekazali również materiały w formie plakatów promujących program 'Dzielnicowy bliżej nas”, aplikację „Moja Komenda” i „Krajowa Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa”.