Wydarzenia

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie, debata społeczna

Data publikacji 08.03.2018

Wczoraj w sali sesyjnej rzeszowskiego Ratusza policjanci spotkali się z paniami ze Stowarzyszenia „Rzeszowski Klub Amazonka”. Spotkanie odbyło się w ramach debaty społecznej „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć wpływ”. Tematem wiodącym debaty był „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego – jak unikać zagrożeń”. Zaproszeni na debatę przedstawiciele Urzędu Komunikacji Elektronicznej przekazali informacje o niewłaściwych praktykach konsumenckich w ramach działań „Wiem co podpisuję”.

„Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego – jak unikać zagrożeń” to temat poświęcony bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Policjanci na przykładach omawiali główne wykroczenia popełniane  wobec i przez pieszych, jako niechronionych uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariusze radzili, jak należy zachowywać się, aby być bezpiecznym na drodze. Przedstawili zasadność korzystania z elementów odblaskowych, które poprawiają widoczność, a tym samym bezpieczeństwo pieszego. Przypomnieli kiedy pieszy ma obowiązek używania elementów odblaskowych i zachęcali do korzystania z nich również wtedy gdy przepisy prawa nie nakładają na pieszych takiego obowiązku. 

Podczas debaty funkcjonariusze przedstawili słuchaczom problematykę związaną z najbardziej dokuczliwymi przestępstwami. Omówili przykłady oszustw i kradzieży popełnianych metodą „na wnuczka”, „na funkcjonariusza” oraz osób podszywających się pod pracownika administracji czy kominiarza. Wykorzystując omawiane przykłady instruowali uczestników, jak zachować się w sytuacji zagrożenia, jak przeciwdziałać przestępstwom by nie paść ich ofiarą.

Funkcjonariusze, przedstawili założenia i funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Użyteczność mapy zagrożeń polega przede wszystkim na możliwości bezpośredniego przekazania policjantom, za pośrednictwem aplikacji internetowej, aktualnych sygnałów o zagrożeniach występujących w najbliższej okolicy.

Przedstawiciele Urzędu Komunikacji Elektronicznej Delegatura w Rzeszowie realizując program „Wiem co podpisuję” przedstawili zebranym najczęstsze, niewłaściwe praktyki konsumenckie. Są one stosowane przez przedstawicieli handlowych firm świadczących usługi telekomunikacyjne proponujących świadczenie tego typu usług. Ostrzegali przed pochopnym i pośpiesznym podpisywaniem umów na usługi telekomunikacyjnych z nieznanymi firmami, których nazwy mogą nawiązywać do znanych operatorów. Prelegenci informowali o sposobach działania takich firm oraz możliwościach wycofania się ze zbyt pochopnie zawartych umów. Informowali gdzie można uzyskać pomoc w przypadku podpisania umowy i zachęcali do korzystania z pomocy pracowników urzędu. 

Następnie podczas dyskusji, prelegenci odpowiadali na liczne pytania zadawane przez zaproszonych gości.  Seniorzy zgłaszali również swoje propozycje, oczekiwania i potrzeby, które zostały ujęte w formie wniosków.

Podkreślając znaczenie szeroko rozumianego bezpieczeństwa w tym bezpieczeństwa w ruchu drogowym uczestnikom spotkania rozdano elementy odblaskowe oraz ulotki ulotki informacyjno-edukacyjne dotyczące omawianych zagrożeń

Powrót na górę strony