"Bezpieczeństwo dzieci w sieci" - tematem spotkania w ratuszu
"Bezpieczeństwo dzieci w sieci"- pod takim hasłem w środę, w rzeszowskim ratuszu odbyło się spotkanie zorganizowane przez Podkarpacką Radę Programową Kobiet działającą przy prezydencie miasta. Spotkanie było skierowane głównie do dyrektorów, pedagogów oraz rodziców uczniów rzeszowskich szkół. Wspólnie z przedstawicielami policji, Politechniki Rzeszowskiej, psychologiem, specjalistą z zakresu informatyki, rozmawiano o sposobach chronienia dzieci i młodzieży przed zagrożeniami płynącymi z nieograniczonego dostępu do sieci.
Temat przewodni spotkania zawarty był w jego tytule „Bezpieczeństwo dzieci w sieci”. Podczas spotkania skierowanego głównie do rodziców, opiekunów dzieci i młodzieży oraz pedagogów i dyrektorów szkół, poruszano następujące obszary:
- zagrożenia w sieci dla dzieci i młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem problemu pedofilii;
- sposoby edukowania dzieci przez rodziców w tym temacie;
- sposoby działania w przypadku podejrzenia wystąpienia zjawiska wykorzystywania seksualnego dziecka.
W spotkaniu udział wzięli zaproszeni przez organizatorów specjaliści:
- specjalista z zakresy bezpieczeństwa prof. Marcin Jurgilewicz z Politechniki Rzeszowskiej;
- psycholog Mariusz Sojka;
- informatyk Michała Dydycz z inicjatywy młodych.net;
- młodszy aspirant Tomasz Drzał, aspirant Tomasz Surowiak, nadkomisarz Adam Szeląg z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie;
- młodszy aspirant Krzysztof Skiba z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością i komisarz Elżbieta Siupik z Wydziału Prewencji reprezentujący Komendę Wojewódzka Policji w Rzeszowie.
Wymienieni specjaliści przedstawili zebranym różne formy zagrożeń wypływających z nieograniczonego i pozostawionego praktycznie bez kontroli dorosłych, dostępu dzieci i młodzieży do internetu. Jako pierwszy głos zabrał prof. Marcin Jurgilewicz. Wygłosił wykład na temat „Prawo a bezpieczeństwo”.
Następnie głos zabierali przedstawiciele policji. Policjanci z Komendy Miejskiej omówili jak chronić i reagować na pojawiające się zagrożenia. Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością przedstawili już na przykładzie konkretnych przypadków zagrożenia płynące z sieci. Odniesiono się m.in. do adresowanych do dzieci niebezpiecznych gier internetowych, niekontrolowanej aktywności młodzieży na forach i komunikatorach internetowych, zagrożeniu pedofilią, często wynikającego z nieświadomości czy nieostrożności zarówno dzieci jak i rodziców. Kom. Elżbieta Siupik przybliżyła zebranym dedykowany przeciwdziałaniu tym zagrożeniem program prewencyjny „Cyberbezpieczni”.
Psycholog Mateusz Sojka omówił zaniedbania rodziców w komunikacji i relacji z dzieckiem. Przestrzegł, że brak prawidłowych relacji i kontaktu z dziećmi skłania je do szukania nie zawsze bezpiecznych relacji na zewnątrz, często prowadzących do zaburzeń. Z kolei Mateusz Dydycz przedstawił zebranym techniczne możliwości kontrolowania aktywności dzieci w przestrzeni cyfrowej. Szczegółowo omówił istniejące w tej materii możliwości i ograniczenia.
Wystąpienia prelegentów zapoczątkowały dyskusję. Zebrani zgodzili się, że najskuteczniejszym sposobem przeciwdziałania cyberzagrożeniom jest utrzymywanie prawidłowej więzi rodzicielskiej z dziećmi. Wszyscy również podkreślili konieczność organizowania spotkań tematycznych poświęconych zagrożeniom płynącym z sieci internetowej.