Dzień Bezpieczeństwa w Zespóle Szkół nr 2 w Rzeszowie
Policjanci odwiedzili Zespół Szkół nr 2 w Rzeszowie. Szkoła jest organizatorem inicjatywy edukacyjno-społecznej pn. „Dzień Bezpieczeństwa” obejmującej działania w zakresie bezpieczeństwa w środowisku młodzieży szkolnej. W ramach współpracy ze szkołą policjanci prowadzili dla uczniów zajęcia poświęcone bezpieczeństwu mające przybliżyć im pracę i zadania policji.
W zakresie bezpieczeństwa szkoła od wielu lat współpracuje z Komendą Wojewódzką i Komendą Miejską Policji w Rzeszowie. Do programu kształcenia wprowadziła innowację policyjną realizowaną w wybranych klasach poprzez przedmiot uzupełniający edukacje ogólnopolicyjną. Głównymi odbiorcami spotkań zorganizowanych w ramach "Dnia Bezpieczeństwa" byli przede wszystkim uczniowie objęci tą innowacją.
Wczoraj uczniom zaprezentowali się policjanci z obydwóch rzeszowskich komend. Spotkanie rozpoczęło się od wizyty przewodników psów służbowych z komendy miejskiej sierż. sztab. Bartłomieja Ciupaka i st. sierż. Łukasza Stusika. Policjantom towarzyszył pis tropiący Iro. Przewodnicy opowiadali zebranym o specyfice swojej pracy, w której na co dzień asystują im psy wyszkolane do rożnych zadań np. patrolowych, tropiących, wykrywania zapachu materiałów wybuchowych lub narkotyków. Prelekcja została uzupełniona pokazem wyszkolenia psa. Pokaz wyszkolenia Ira, jego umiejętności reagowania na wydawane przez przewodnika polecenia, zwłaszcza te wydawane gestami, wywarł na zebranych duże wrażenia. Iro zaprezentował również swoje umiejętności obezwładniania osoby niebezpiecznej.
Asp. Tomasz Surowiak i mł. asp. Tomasz Drzał z Referatu ds. Profilaktyki Społecznej komendy miejskiej rozmawiali z uczniami o odpowiedzialności karnej osób nieletnich. Tematem przewodnim były w tym roku zagrożenia wynikające z sięgania po dopalacze. Policjanci mówili o konsekwencjach prawnych i zmianach w obowiązujących przepisach. Przestrzegali przed konsekwencjami zachowań uznawanych przez młodzież za niegroźne, dopuszczalne, a nawet atrakcyjne w środowisku rówieśniczym. Prelekcja została uzupełniona prezentacją filmu „Stop dopalaczom” ukazującym nieodwracalne skutki używania dopalaczy dla zdrowia a nawet życia.
Zainteresowaniem cieszyło się spotkani z technikiem kryminalistyki asp. sztab. Piotrem Makarą. Technik opowiedział zebranym o rodzajach śladów kryminalistycznych. Zaprezentował uczniom sposoby ich ujawnia i zabezpieczania na miejscach zdarzeń oraz dalszego wykorzystania w procesie wykrywczym. Uczniowie usłyszeli również o ciekawych, trudnych, czy rozwiązanych dopiero po upływie wielu lat sprawach, do których wyjaśnienia przyczyniła się praca techników kryminalistyki. Stanowiło to zachętę do ewentualnego podjęcia pracy w Policji.
Kolejne wykłady poprowadzili policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Podkom. Dariusz Sajdyk przybliżył uczniom Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Szczegółowo objaśnił zasady jej funkcjonowania oraz korzystania z tego nowoczesnego narzędzia interaktywnego, służącego zgłaszaniu zauważonych zagrożeń. Asp. sztab. Piotr Kozubal odniósł się do bardzo aktualnego problemu, jakim jest zjawisko cyberprzemocy. Przybliżył zebranym zagrożenia, jakie mogą płynąć z nieograniczonego i bezrefleksyjnego korzystania z sieci, portali społecznościowych i szeroko rozumianych urządzeń elektronicznych. Uczulił wszystkich na bezpieczne korzystanie z portali społecznościowych, telefonów komórkowych i zwrócił uwagę na różnorodność form krzywdzenia, na które są narażeni młodzi ludzie.