Wydarzenia

Debata społeczna w Lubeni

Data publikacji 26.04.2019

Jak nie dać się oszukać "na wnuczka" i "na policjanta", jak poprawić poziom bezpieczeństwa na terenie gminy i jakie możliwości stwarza Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, były tematami poruszanymi podczas wczorajszej debaty pn „Stan bezpieczeństwa na terenie Gminy Lubenia”. Była to kolejna debata społeczna z cyklu „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. W zorganizowanym przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie spotkaniu w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubeni, uczestniczył Wójt Gminy Adam Skoczylas mieszkańcy gminy i policjanci.

Z ramienia policji w debacie uczestniczyli m.in. Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Rzeszowie podinspektor Wacław Sudoł. Komendant Komisariatu Policji w Boguchwale, asp. sztab Dariusz Woźny, Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego asp. sztab. Iwona Gałaka i Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji podkom. Grzegorz Kot oraz dzielnicowi i policjanci prewencji.

Na wstępie, Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Rzeszowie podinspektor Wacław Sudoł, przywitał uczestników i przybliżył zebranym ideę debaty jako formy poznania oczekiwań społecznych.  

Debata podzielona była na kilka tematów. Zastępca naczelnika wydziału ruchu drogowego asp. sztab. Iwona Gałaka, na przykładzie zdarzeń drogowych z ubiegłego roku, przedstawiła zebranym informacje o stanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie gminy. 

W dalszej części debaty mł. asp. Tomasz Drzał z referatu ds profilaktyki społecznej, przedstawił słuchaczom problematykę związaną z najbardziej dokuczliwymi przestępstwami. Omówili oszustwa popełniane metodami na tzw „wnuczka” i „policjanta”. Wykorzystując omawiane przykłady poinstruował uczestników, jak zachować się w sytuacji zagrożenia, jak przeciwdziałać przestępstwom, by nie paść ich ofiarą. Przedstawiła również stan bezpieczeństwa na terenie gminy na przykładzie zgłaszanych policjantom interwencji oraz prowadzonych postępowań. 

Asp. Janusz Kluz z wydziału prewencji rzeszowskiej komendy, omówił założenia i funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Użyteczność mapy zagrożeń polega przede wszystkim na możliwości bezpośredniego przekazania policjantom, za pośrednictwem aplikacji internetowej, aktualnych sygnałów o zagrożeniach występujących w najbliższej okolicy. Celem wprowadzenia do użytku mapy zagrożeń jest podniesienie stanu bezpieczeństwa w środowisko lokalnym. Prezentacja połączona została z praktyczna instrukcją korzystania z tego innowacyjnego narzędzia interaktywnego. 

Najważniejszą częścią debaty była jednak dyskusja. W opinii uczestników przedstawione zagadnienia są niezwykle ważne. Policjanci odpowiadali na liczne pytania zadawane przez zaproszonych gości. Uczestnicy zgłaszali również swoje propozycje, oczekiwania i potrzeby dotyczące poprawy bezpieczeństwa. Wskazywali miejsca, na które policjanci powinni zwrócić szczególną uwagą.

  • Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Rzeszowie otwiera debatę społeczną w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Lubeni
    Debata społeczna w Lubeni
  • Podczas debaty Zastępca Komendanta podinsp. Wacław Sudoł odpowiada na pytania uczestników.
    Debata społeczna w Lubeni
  • Policjant z wydziału prewencji przedstawi prezentacje multimedialna o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.
    Debata społeczna w Lubeni
  • Policjanci praktycznie pokazuje uczestnikom debaty jak korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
    Debata społeczna w Lubeni
  • Dyskusja z mieszkańcami podczas debaty.
    Debata społeczna w Lubeni
Powrót na górę strony