Wydarzenia

Przewodnik psa z rzeszowskiej komendy wśród laureatów XIX Kynologicznych Mistrzostw Policji

Data publikacji 12.09.2019

W ubiegłym tygodniu w Zakładzie Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji z siedzibą w Sułkowicach, odbyły się XIX Finał Kynologicznych Mistrzostw Policji. Podczas mistrzostw przez cztery dni rywalizowali ze sobą, najlepsi w kraju przewodnicy psów służbowych wyszkolonych do wyszukiwania zapachów narkotyków i wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych. Duży sukces odnieśli uczestniczący w finale policjanci z garnizonu podkarpackiego zajmując drugie w kwalifikacji drużynowej. Jednym z nich był funkcjonariusz z rzeszowskiej komendy miejskiej, młodszy aspirant Bartłomiej Ciupak z psem KRAK.

XIX Finał Kynologicznych Mistrzostw Policji, odbył się w dniach od 2 do 6 września. W Zakładzie Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji z siedzibą w Sułkowicach, rywalizowało ze sobą 17 dwuosobowych drużyn, reprezentujących garnizony wojewódzkie. Tworzyli je najlepsi w kraju przewodnicy psów służbowych wyszkolonych do wyszukiwania zapachów narkotyków i zapachów materiałów wybuchowych. Garnizon podkarpacki reprezentowali zwycięzcy eliminacji wojewódzkich: starszy aspirant Tomasz Czekaj z psem  KRASA do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie i młodszy aspirant Bartłomiej Ciupak z psem KRAK do wyszukiwania zapachów narkotyków z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie.

Na finał składał się test wiedzy i udzielania pierwszej pomocy. Następnie drużyny rywalizowały w konkurencjach praktycznych: przeszukiwania pomieszczeń, bagaży, samochodów osobowych i pojazdów komunikacji publicznej oraz posłuszeństwa ogólnego z elementami pokonywania przeszkód. W tej ostatniej konkurencji najlepszy okazał się mł. asp. Bartłomiej Ciupak z Krakiem zdobywając maksymalną liczbę 100 pkt. Łącznie drużyna mogła zdobyć 1200 punktów. Reprezentanci garnizonu podkarpackiego zdobyli 1057 pkt. Dało im to drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej i trzecie miejsce w klasyfikacji indywidualnej dla  st. asp. Tomasza Czekaja jego podopiecznego KRASY. Dokładną klasyfikacje można znaleźć na stronach KWP w Rzeszowie.

Reprezentujący nasz garnizon mł. asp. Bartłomiej Ciupak z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, to policjant z 7-letnim stażem. Od 5 lat jest przewodnikiem psów służbowych. Wspólnie z KRAKIEM odnosili już sukcesy w zawodach kynologicznych. 2018 roku okazali się najlepsi podczas szkolenia zespołów przewodników psów służbowych zorganizowanego przez Polski Związek Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych.

KRAK jest 4-letnim psem wyszkolonym do  wyszukiwania zapachów narkotyków i wielokrotnie przyczynił się do odnalezienia substancji zabronionych. Został zakupiony ze środków przekazanych przez Prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca.

Łącznie rzeszowskich policjantów wspiera 5 czworonożnych funkcjonariuszy. 3 psy patrolowo-tropiące, 1 wyszkolony do  wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych i KRAK wyszkolony do  wyszukiwania zapachów narkotyków. 

Sukces w mistrzostwach to kolejne doświadczenie, zarówno dla przewodnika jak i psa, dające motywację do dalszej służby, w której życzymy im wielu osiągnięć. 

 

 

 

 

 

 

  • Przewodnik psa służbowego mł. asp. Bartłomiej Ciupak i pies KRAK na dziedzińcu rzeszowskiej komendy.
    Mł. asp. Bartłomiej Ciupak i pies służbowy KRAK
  • Przewodnik psa służbowego mł. asp. Bartłomiej Ciupak i pies KRAK na dziedzińcu rzeszowskiej komendy.
    Mł. asp. Bartłomiej Ciupak i pies służbowy KRAK
  • Przewodnik psa służbowego mł. asp. Bartłomiej Ciupak i pies KRAK na dziedzińcu rzeszowskiej komendy.
    Mł. asp. Bartłomiej Ciupak i pies służbowy KRAK
Powrót na górę strony