Nie dajmy się oszukać metodą na „wnuczka”
Policjanci wyjaśniają okoliczności oszustw, dokonanych metodą na wnuczka. Wczoraj ofiarą oszustów padła 75-letnia mieszkanka Rzeszowa. Uwierzyła mężczyźnie, który podając się za policjanta, zadzwonił do niej w imieniu siostrzenicy, która rzekomo miała spowodować wypadek. Kobieta przekazała nieznanej osobie pieniądze, które miały pomóc jej krewnej uniknięciu kary.
Wczoraj po godzinie 15 policjanci zostali zawiadomieni oszustwie dokonanym metodą na wnuczka. Pokrzywdzoną była 75-letnia mieszkanka Rzeszowa. Na telefon stacjonarny zadzwonił nieznany mężczyzna i przedstawił się jako policjant. Przekazał kobiecie, że dzwoni w imieniu jej siostrzenicy, która spowodowała wypadek. Aby nie trafić do więzienia potrzebuje pieniędzy na kaucję. Jego sława potwierdziła kobieta, która po chwili włączyła się do rozmowy i podała się za siostrzenice pokrzywdzonej. Kobieta przekonana, że rozmawia z krewną zgodziła się przekazać posiadane w domu pieniądze. Miał je odebrać przysłany przez nią kurier. Po kilkunastu minutach z pokrzywdzoną ponownie skontaktował się rzekomy policjant informują, że kurier już czeka na podwórzu. Był to mężczyzna około 60-letni, któremu pokrzywdzona przekazał pieniądze. Sprawcy jeszcze raz skontaktowali się z kobietą upewniając się czy przekazała pieniądze. Policjantów zawiadomiła rodzina pokrzywdzonej niestety już po przekazaniu pieniędzy.
W bardzo podobnych okolicznościach, w ubiegłym tygodniu pieniądze straciły dwie mieszkanki Rzeszowa w wieku 84 i 88 lat.
Funkcjonariusze przypominają, aby nigdy nie przekazywać pieniędzy nieznanym osobom, niezależnie od okoliczności, jakie przedstawiają. Policjanci nigdy też nie pośredniczą w takich przypadkach. W razie podobnych telefonów należy się rozłączyć i zadzwonić pod nr 112.
Policjanci, pracujący nad wyjaśnieniem przypadków tego typu oszustw, przypuszczają, że pieniądze mogą odbierać osoby werbowane przez przestępców do pracy w charakterze kurierów. Funkcjonariusze apelują do osób poszukujących pracy lub dodatkowego zajęcia w charakterze kurierów o rozwagę. Podejrzenie powinno wzbudzić to, że:
- praca polega na odbieraniu przesyłek od osób starszych;
- następują częste zamiany adresów, skąd mają zostać odebrane przesyłki;
- często odwoływane są w ostatniej chwili zlecenia, kurier kierowany pod kolejny adres;
- ich zadaniem ma być informowanie osób, od których odbierają przesyłki, że działają w imieniu rozmówcy;
Policjanci przestrzegają, że udział w takich przestępstwach, tylko w charakterze pośrednika, choćby nieświadomy, naraża taka osobę na odpowiedzialność za współudział w oszustwie.