Tlenek węgla – cichy zabójca - Wydarzenia - Policja Podkarpacka

Wydarzenia

Tlenek węgla – cichy zabójca

Data publikacji 16.10.2019

Przed nami okres jesienno-zimowy, a co się z tym wiąże kolejny sezon grzewczy. To okres, w którym znacząco zatrucia tlenkiem węgla – czadem. Mimo, że jest jeszcze ciepło policjanci odnotowali już pierwszy taki przypadek Podtruciu uległ mężczyzna korzystający z łazienki. Prawdopodobnym źródłem czadu mógł być piecyk gazowy i brak wentylacji. Poszkodowany mężczyzna został przewieziony do szpitala. Poniżej przypominamy kilka zasad, które pozwolą ograniczyć ryzyko zatrucia czadem.

W poniedziałek wieczorem policjanci interweniowali w mieszkaniu, przy ul. Wyspiańskiego, gdzie doszło do podtrucia tlenkiem węgla. Na miejscu poszkodowanemu pomocy udzielał zespół pogotowia ratunkowego. Okazało się, że 48-letni mężczyzna korzystając z łazienki stracił przytomność. Pierwszej pomocy udzielił mu brat. Kiedy mężczyzna odzyskał przytomność, został przewieziony do szpitala. W jego krwi stwierdzono stężenie tlenku węgla, a strażacy stwierdzili obecność tlenku węgla w łazience. Jego źródłem mógł być piecyk gazowy i brak wentylacji. W mieszkaniu przebywały jeszcze trzy dorosłe osoby, które nie ucierpiały w wyniku pojawienia się czadu.

Przypominamy:

Tlenek węgla - czad jest bezwonnym, bezbarwnym, pozbawionym smaku i silnie trującym gazem powstającym w procesie spalania.  Nie ma zapachu, smaku, nie powoduje łzawienia oczu czy uczucia swędzenia. W zależności od jego stężenia może powodować zawroty i ból głowy, utratę przytomności, a nawet śmierć. Przypominamy, że źródłem czadu mogą być wadliwie podłączone lub niesprawne urządzenia grzewcze, niesprawne przewody kominowe, wentylacyjne, spalinowe i dymowe. Jednak głównym powodem gromadzenia się czadu to źle działająca wentylacja.

Pamiętajmy, aby zmniejszyć niebezpieczeństwo zatrucia tlenkiem węgla:

  • zapewnijmy prawidłową wentylację pomieszczeń;
  • stosujmy drzwi i okna z funkcją mikrowentylacji;
  • nigdy nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych;
  • z pomocą fachowców dokonujmy okresowych przeglądów instalacji kominowej, wentylacyjnej i urządzeń grzewczych;
  • nie spalajmy niczego w zamkniętych, niewentylowanych pomieszczeniach;
  • zainstalujmy czujniki czadu.