Wydarzenia

Wzrasta liczba oszustw na BLIKA - jak ustrzec się przed przestępstwem

Data publikacji 28.10.2019

Rzeszowscy policjanci obserwują rosnącą liczbę oszustw, do których doszło wskutek nieuprawnionego wykorzystania kodów BLIK. Przestępcy włamują się na konta osobiste na portalu społecznościowym, następnie podszywając się pod użytkownika konta proszą znajomych o pożyczenie pieniędzy poprzez przesłanie kodu do płatności usługą BLIK. Policjanci ponownie apelują o rozwagę, a przede wszystkim weryfikowanie takich próśb poprzez bezpośredni kontakt z potencjalnym znajomym proszącym o udostępnienie kodu.

Od początku roku policjanci zostali zawiadomieni  i wszczęli postępowania w  przypadku kilkudziesięciu takich oszustw. Sprawcy działają wg następującego schematu - po przełamaniu zabezpieczeń kont, znajdujących się na portalu społecznościowym, korzystając z komunikatora proszą znajomych właściciela konta o pożyczenie pieniędzy poprzez przesłanie kodu BLIK. Następnie korzystając z przekazanych kodów pobierają pieniądze z kont właścicieli. Od początku roku policjanci wszczęli ponad 50 postępowań dotyczących przestępstw popełnionych opisaną metodą. Straty ponoszone przez pokrzywdzonych oscylują najczęściej wokół kwot od kilkuset do tysiąca złotych. Najwyższa jednostkowa strata, jaką poniosła osoba pokrzywdzona, to 3 tys. złotych.

O potencjalnych zagrożeniach już wcześniej informowaliśmy. Jednak liczba tych oszustw ciągle wzrosła. Dlatego funkcjonariusze ponownie apelują do posiadaczy kont na portalach społecznościowych o weryfikowanie otrzymywanych wiadomości zawierających prośbę o udostępnię kodu. Pamiętajmy, aby zawsze przed dokonaniem transakcji, upewnić się, czy jej nadawcą rzeczywiście jest nasz znajomy. 

Aby ustrzec się przed przełamaniem zabezpieczeń konta, ich posiadacze powinni uważać na podejrzane formularze logowania. Będąc już zalogowanym do portalu, powinni unikać ponownego logowania w podejrzanych linkach i stronach wymagających uwierzytelnienia się posiadanym kontem na portalu społecznościowym. Powinni uważać na podejrzane przekierowania i wiadomości. Warto również często zmieniać hasło do konta i używać haseł kilkunastoznakowych (min 15 znaków). W przypadku przełamania zabezpieczeń i włamania na konto, warto o tym fakcie uprzedzić znajomych i ostrzec przez możliwością oszustwa.

Powrót na górę strony