Wydarzenia

Kolejny sukces przewodników psów z rzeszowskiej komendy

Data publikacji 13.11.2019

St. sierż. Karolina Wielg - przewodniczka psa patrolowo-tropiącego Nitro z rzeszowskiej komendy, wzięła udział w szkoleniu zespołów przewodników psów służbowych. W szkoleniu uczestniczyli przewodnicy psów z formacji mundurowych z całego kraju. Mimo, że był to jej pierwszy udział w szkoleniu, znalazła się w czołówce najlepszych zespołów w tej kategorii. Należy podkreślić, że nasza koleżanka jest jedyną kobietą, policjantką - przewodnikiem psa w garnizonie podkarpackim. Drugim reprezentantem komendy był mł. asp. Bartłomiej Ciupak z psem Krakiem, wyszkolonym do wykrywania zapachów narkotyków.

Szkolenia organizowane są cyklicznie przez Polski Związek Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych. W szkoleniu, które odbyło się w Sielpi Wielkiej w woj. świętokrzyskim, w dniach  22 - 24 października, uczestniczyły zespoły przewodników z psami patrolowo-tropiącymi, patrolowymi, wyszkolonymi do wykrywania zapachów narkotyków i materiałów wybuchowych - z Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Straży Miejskiej i Policji. Szkolenie prowadzili instruktorzy z Policji, Służby Celno-Skarbowej oraz Związku Instruktorów.

W tej edycji szkolenia uczestniczyły dwa zespoły z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie w składzie: st. sierż. Karolina Wielg z psem patrolowo-tropiącym Nitro i mł. asp. Bartłomiej Ciupak z psem Krakiem, który wyszkolony jest do wykrywania zapachów narkotyków.

Dla st. sierż. Karoliny Wielg i Nitra był to debiut w szkoleniu. Wspólnie z patrolowo-tropiącym Nitro doskonalili m.in. obronę przewodnika przez psa, pościg za niebezpiecznym przestępcą, czy obezwładnianie napastnika, a nawet dwóch jednocześnie. Po podliczeniu zdobytych punktów okazało się, że Karolina i Nitro znaleźli się w czołówce zespołów patrolowo-tropiących. W ocenie instruktorów było to duże osiągnięcie.

St. sierż. Karolina Wielg na co dzień pełni służbę w wydziale wywiadowczo-interwencyjnym w komendzie miejskiej w Rzeszowie. Policjantką jest od 5 lat, a przewodnikiem psów służbowych jest od marca tego roku. Podkreślić należy, że jest jedyną kobietą, policjantką - przewodnikiem psa w garnizonie podkarpackim. Praca z psami jest jej zamiłowaniem i pasją już od dzieciństwa. Miłość do tych zwierząt zaszczepił naszej policjantce jej ojciec. Od dzieciństwa wychowywała się w obecności psów. Jej marzeniem było zostać przewodnikiem pas służbowego. Właśnie z takim zamiarem podjęła służbę w policji. Od marca może realizować swoją pasję. Pracę z pasami służbowymi rozpoczęła od szkolenia w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach wspólne z podopiecznym ponad rocznym Nitro, owczarkiem belgijskim malinois, psem patrolowo-tropiącym. Po pozytywnym ukończeniu szkolenia, od sierpnia razem rozpoczęli pracę w rzeszowskiej komendzie miejskiej. Mimo jeszcze niewielkiego stażu, już odnosi pierwsze sukcesy. 

Kolejny raz w szkoleniu uczestniczyli mł. asp. Bartłomiej Ciupak i Krak. W swojej kategorii, pod okiem instruktorów, doskonalili współpracę przewodnika z psem, rozróżnianie zapachów w rożnych miejscach i o różnym natężeniu bodźców rozpraszających, takich jak przechodzące osoby, przejeżdżające samochody, ciasne pomieszczenia. W ubiegłym roku byli najlepsi. W tegorocznym szkoleniu zajęli drugie miejsce w swojej kategorii. O udziale mł. asp. Bartłomieja Ciupaka i Kraka w ubiegłorocznym szkoleniu oraz ich sukcesie w Mistrzostwach Kynologicznych Policji w Sułkowicach można przeczytać więcej tutaj.

Oprócz codziennych obowiązków wynikających ze służby, takich jak służba patrolowa, zabezpieczenie imprez sportowych, poszukiwaniu osób lub substancji zabronionych, nasi przewodnicy angażują się w działania profilaktyczne. Ich udział w spotkaniach z młodzieżą i dziećmi są dużą atrakcją i robią wrażenie na uczestnikach.

 • Na zdjęciu przewodnicy z rzeszowskiej komendy mł. asp Bartłomiej Ciupak i Krak oraz st. sierż. Karolina Wieg i Nitro i ich podopieczni na dziedzińcu KMP w Rzeszowie
  Przewodnicy z rzeszowskiej komendy mł. asp Bartłomiej Ciupak i Krak oraz st. sierż. Karolina Wieg i Nitro
 • Na zdjęciu mł. asp. Bartłomiej Ciupak i Krak z pucharem za II miejsce w szkoleniu na dziedzińcu KMP w Rzeszowie.
  Mł. asp. Bartłomiej Ciupak i Krak z pucharem za II miejsce w szkoleniu.
 • Na zdjęciach St. sierż Karolina Wielg i Nitro na dziedzińcu KMP.
  St. sierż Karolina Wielg i Nitro
 • Na zdjęciach St. sierż Karolina Wielg i Nitro na dziedzińcu KMP.
  St. sierż Karolina Wielg i Nitro
 • Na zdjęciach St. sierż Karolina Wielg i Nitro na dziedzińcu KMP.
  St. sierż Karolina Wielg i Nitro
 • Na zdjęciu zajęcia podczas szkolenie - obrona przewodnika
  Zajęcia podczas szkolenie - st. sierż. Karolina Wielg i Nitro ćwiczą obronę przewodnika, zdjęcie Piotr Taras - Polski Związek Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych
 • Na zdjęciu zajęcia podczas szkolenia - obezwładnianie napastnika.
  Zajęcia podczas szkolenia - st. sierż Karolina Wielg i Nitro ćwiczą obezwładnianie napastnika, zdjęcie Piotr Taras - Polski Związek Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych.
 • Na zdjęciu zajęcia podczas szkolenia - motywacja do pościgu.
  Zajęcia podczas szkolenia - st. sierż Karolina Wielg motywuje Nitro do pościgu, zdjęcie Piotr Taras - Polski Związek Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych.
 • Na zdjęciu Nitro -okazuje satysfakcję z dobrze wykonanej pracy.
  Nitro - satysfakcja z dobrze wykonanej pracy, zdjęcie Piotr Taras - Polski Związek Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych.
 • Na zdjęciu zajęcia podczas szkolenia - wyszukiwanie zapachu pomiędzy bagażem, a człowiekiem, ćwiczy mł asp. Bartłomiej Ciupak i Krak.
  Zajęcia podczas szkolenia - mł. asp. Bartłomiej Ciupak i Krak ćwiczą wyszukiwanie zapachu pomiędzy bagażem, a człowiekiem, zdjęcie Piotr Taras - Polski Związek Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych.
 • Zajęcia podczas szkolenia - mł. asp. Bartłomiej Ciupak i Krak ćwiczą wyszukiwanie zapachu w bagażu, zdjęcie Piotr Taras - Polski Związek Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych
Powrót na górę strony