Wydarzenia

Działania "Boże Narodzenie 2019"

Data publikacji 23.12.2019

Jutro rzeszowscy policjanci rozpoczną działania "Boże Narodzenie 2019". Przez sześć najbliższych dni czuwać będą nad bezpieczeństwem podróżujących drogami naszego powiatu. Tegoroczne działania potrwają do niedzieli 29 grudnia.

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, spędzany najczęściej w gronie najbliższej rodziny. Często, aby zasiąść przy wigilijnym stole musimy pokonać wiele kilometrów. Na drogach naszego województwa możemy spodziewać się wzmożonego ruchu, dlatego policjanci, jak co roku, czuwają nad bezpieczeństwem podróżujących. Działania "Boże Narodzenie 2019" potrwają do 29 grudnia.

Głównym celem policyjnych działań będzie - ułatwianie ruchu pojazdów na głównych drogach Podkarpacia. W przypadku utrudnień, kierowanie samochodów na objazdy, a w razie potrzeby ręczne kierowanie ruchem. Jednak policjanci zwrócą również uwagę na wykroczenia. Na pobłażliwość nie będą mogli liczyć sprawcy wykroczeń, które są główną przyczyną wypadków drogowych:

  •         przekraczanie dopuszczalnej prędkości;
  •         nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu;
  •         nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych.

W czasie działań na drogach Podkarpacia pracować będą również policyjne radiowozy wyposażone w wideorejestratory. Sprawdzany będzie także stan trzeźwości kierowców.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 16 maja 2012 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach (Dz. U. nr 147, poz. 1040) obowiązywał będzie zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton w dniach:

  •         24 grudnia 2019 roku od godz. 18.00 do godz. 22.00
  •         25 grudnia 2019 roku od godziny 8.00 do godziny 22.00
  •         26 grudnia 2019 roku od godziny 8.00 do godziny 22.00

Zadbajmy o to, aby okres świąt upłynął spokojnie i bezpiecznie. Policja apeluje o rozwagę i ostrożność za kierownicą.

Aby świąteczne wyjazdy były bezpieczne, trzeba się do nich przygotować, pamietając o kilku podstawowych zasadach. Przed wyjazdem w dłuższą podróż, każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta oraz stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa:

  1. Należy skontrolować poziom płynów w silniku oraz stan ogumienia, w tym stan ciśnienia w oponach. Ważne, aby wszystkie żarówki i światła w samochodzie były sprawne
  2. Pokonując długie dystanse postarajmy się robić postoje, wyjdźmy z samochodu, aby zaczerpnąć świeżego powietrza
  3. Kierowca przed jazdą powinien być wypoczęty i trzeźwy. Podczas policyjnych kontroli nie będzie żadnej pobłażliwości dla tych, którzy wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu. Wielu z zatrzymanych nietrzeźwych kierowców to ci, którzy pili nie tuż przed jazdą, ale dzień wcześniej
  4. Każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Zdarza się, że rodzice nieprawidłowo zapinają dzieci w foteliku lub źle montują fotelik w samochodzie
  5. Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i najlepiej strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu, najlepiej zabierzmy je ze sobą.

Wyjeżdżającym przypominamy również  o odpowiednim zabezpieczeniu swojego mieszkania. 

Świąteczny wyjazd, mogą próbować wykorzystać również przestępcy. Wyjeżdżając zostawiamy dom, a w nim swój dobytek - pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu mieszkania i mienia:

  • przed zamknięciem mieszkania sprawdźmy wszystkie media, czy odłączyliśmy urządzenia elektryczne i gazowe, z których korzystamy na co dzień;
  • sprawdźmy, czy okna pozostawiamy zamknięte;
  • opróżnijmy skrzynki pocztowe, aby jak najmniej wskazywało, że nie ma nas w domu;
  • poprośmy sąsiada, aby zwrócił uwagę na nasze mieszkanie;
  • w pustym domu lub mieszkaniu nie zostawiajmy większych sum pieniędzy i kosztowności;
  • pamiętajmy także o tym, aby nie zostawiać kluczy pod wycieraczką;
  • zwróćmy uwagę na obce osoby, które chodzą po klatkach schodowych i w pobliżu domu, zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd, przezorność może uchronić przed  kradzieżą, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne, gdyby doszło do włamania
  • jeżeli nasz dom lub mieszkanie wyposażane są w techniczne i elektroniczne zabezpieczenie nie zapomnijmy ich wykorzystać.

 

Powrót na górę strony