O cyberzagrożeniach on-line
Epidemia i związane z nią obostrzenia ograniczyły działania profilaktyczne w tradycyjnej formie, ale rzeszowscy policjanci wykorzystują każdą okazję, by spotykać się ze społeczeństwem. Takie możliwości daje chociażby Internet. Wczoraj, funkcjonariusze z referatu ds profilaktyki społecznej spotkali się on-line z czytelnikami portalu informacyjnego Portal Rzeszowski. Radzili, jak dbać o swoje bezpieczeństwo w Internecie i nie stać się ofiarą cyberprzestępców.
Internetowa prelekcja odbyła się na prośbę redaktora Portalu Rzeszowskiego. Poświęcona była szeroko rozumianej cyberprzestępczości i zagrożeń płynących z sieci.
Policjanci z referatu ds profilaktyki społecznej komendy miejskiej w Rzeszowie połączyli się on-line z czytelnikami portalu, których interesowała poruszana tematyka. Opisywali sposób działania sprawców przestępstw internetowych, w szczególności oszustw, wyłudzania wrażliwych danych np. numerów kart bankomatowych, kodów blik, czy kradzieży tożsamości w sieci. Radzili, w jaki sposób rozpoznawać i unikać ewentualnych zagrożeń związanych z cyberprzestepstwami. Przedstawili również sposoby postępowania w przypadku, gdy dojdzie do przestępstwa. Wskazali, gdzie należy to zgłaszać, jakie informacje i dokumenty trzeba zabezpieczyć i dołączyć do zawiadomienia.
Policjanci opisali również działania podejmowane przez funkcjonariuszy z rzeszowskiej komendy w celu ograniczenia tego zjawiska. Zaprezentowali założenia programu prewencyjnego „Cyberbezpieczni”, który jest skierowany do osób na co dzień korzystających z Internetu.
Cała prelekcja o cyberprzestępczości i zagrożeniach w Internecie dostępna jest na stronie Portalu Rzeszowskiego