Odpowiedzą za znieważenie policjantów - Wydarzenia - Policja Podkarpacka

  • informacje dla nieslyszacych

Wydarzenia

Odpowiedzą za znieważenie policjantów

Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy znieważyli oraz naruszyli nietykalność cielesną funkcjonariuszy. Jeden z zatrzymanych uszkodził zaparkowany samochód, powodując straty na kwotę 1500 złotych. Sprawcami są dwaj mieszkańcy gminy Baranów Sandomierski w wieku 26 i 35 lat. Za popełnione przestępstwa będą odpowiadać przed sądem.

Podczas weekendu policjanci zostali wezwani na interwencję do miejscowości Skopanie w gminie Baranów Sandomierski. Ze zgłoszenia wynikało, że mężczyzna skacze po zaparkowanym pojeździe i wspólnie z innym mężczyzną kopią kosze i głośno się zachowują.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia, policyjny patrol zastał dwóch mężczyzn. Jeden z nich był pobudzony i agresywny, nie reagował na pouczenia funkcjonariuszy nakazujące do zachowania zgodnego z prawem. Kilka metrów dalej, stał zaparkowany samochód, na którym widać było liczne uszkodzenia. Funkcjonariusze ustalili, że w pojeździe marki Mazda uszkodzone zostały - pokrywa silnika, drzwi, błotnik oraz wybita szyba. Straty wycenione zostały na kwotę 1500 złotych. Wandalem okazał się 26-letni mieszkaniec gminy Baranów Sandomierski. Mężczyzna był w towarzystwie kolegi, 35-letniego mieszkańca tej samej gminy. Obaj krzyczeli do policjantów, a w trakcie prowadzonej interwencji stawali się coraz bardziej agresywni. Kierowali wobec policjantów obraźliwe słowa, nie stosowali się do poleceń mundurowych. 35-latek groził funkcjonariuszom, obaj mężczyźni odmówili poddania się badaniu na stan trzeźwości. Podczas doprowadzenia do radiowozu, 26-latek zaczął popychać i szarpać policjanta.

Funkcjonariusze przewieźli obu mężczyzn do jednostki Policji, gdzie trafili do policyjnego aresztu. W niedzielę policjanci przesłuchali mężczyzn. 26-latek usłyszał łącznie 5 zarzutów natomiast 35-latek będzie odpowiadał za znieważenie funkcjonariuszy. Obaj staną przed sądem.

Art. 226 kodeksu karnego mówi - kto znieważa funkcjonariusza publicznego albo osobę do pomocy mu przybraną podczas lub w związku z popełnieniem obowiązków służbowych podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności  do roku.

Art.222.§1. Kto narusza nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

 

Powrót na górę strony