Tarnobrzescy policjanci ruchu drogowego podsumowali 2020 r. Było bezpieczniej!
Funkcjonariusze ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu podsumowali stan bezpieczeństwa za rok 2020. Liczby, tabele i wykresy wskazują, że na terenie powiatu tarnobrzeskiego stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym wzrasta. Policjanci robią wszystko, by liczba wypadków drogowych i ich ofiar była coraz niższa. Za każdą z nich kryje się bowiem ludzka krzywda, a nawet tragedia.
To co bezpośrednio dotyka lokalną społeczność powiatu tarnobrzeskiego, to bezpieczeństwo na drodze. Na obrzeżach miasta Tarnobrzega nie ma bowiem obwodnicy, a przez powiat przebiegają 2 drogi krajowe (nr 9, i nr 77) i 6 wojewódzkich. Na drogach tych panuje wzmożone natężenie ruchu.
Według policyjnych danych w 2020 r. na terenie powiatu tarnobrzeskiego doszło do 93 wypadków drogowych w których:
-
5 osób straciło życie,
-
108 osób zostało rannych,
-
najwięcej wypadków drogowych odnotowano w Tarnobrzegu - 40 i Gorzycach – 18. W porównaniu do roku 2019, liczba wypadków spadła o 23 (w 2019 r. było ich 116), spadła też liczba zabitych i rannych osób.
W roku 2020 r. funkcjonariusze odnotowali 643 kolizje drogowe. Najwięcej było ich:
-
w Tarnobrzegu – 356
-
w Nowej Dębie - 93.
Nieustannie prowadzone są działania mające na celu wyeliminowanie z dróg pijanych kierowców. W 2020 roku przeprowadzono kontrolę stanu trzeźwości u 19 508 osób, ujawniono 241 kierujących pod działaniem alkoholu w tym:
-
83 kierujących w stanie nietrzeźwości
-
24 kierujących w stanie po użyciu alkoholu
-
134 nietrzeźwych rowerzystów
Policjanci ruchu drogowego legitymowali 17 481 osób w tym:
-
16 994 kierowców
-
1 539 pieszych
Mundurowi ukarali mandatami 4 717 osób, zastosowali 8 476 pouczeń. Służba ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu została zasilona nowoczesnym pojazdem marki toyota.
Od września 2016 roku funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Z tego interaktywnego narzędzia korzysta coraz więcej obywateli. Mieszkańcy powiatu tarnobrzeskiego nie pozostają obojętni na łamanie prawa w ruchu drogowym i nie boją się nam o tym mówić. Pozwala to skutecznie walczyć z niewłaściwymi zjawiskami na drogach.
W roku 2020 na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa wpłynęło:
-
561 zgłoszeń dotyczących zagrożeń w ruchu drogowym.
Najwięcej dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości - 166 zgłoszeń oraz nieprawidłowego parkowania - 22 zgłoszenia.
Na poprawę stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego istotny wpływ miały również działania profilaktyczne podejmowane przez policjantów ruchu drogowego. Funkcjonariusze uczestniczą w spotkaniach z dziećmi i młodzieżą, podczas których uczą zasad bezpieczeństwa i przypominają jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych.