Policyjne patrole nad Jeziorem Tarnobrzeskim
Jezioro Tarnobrzeskie w gorące dni, przyciąga wielu amatorów sportów wodnych i plażowiczów. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, wspierani przez funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie patrolują akwen wodny oraz rejon przybrzeżny, mając do dyspozycji łodzie, radiowozy wyposażone w specjalistyczny sprzęt ratowniczy oraz quady. Apelujemy do wypoczywających na wodzie i nad wodą o zachowanie zdrowego rozsądku i odpowiedzialność.
Od kilkunastu dni upalne słońce i ciepła woda w akwenie przyciągają nad Jezioro Tarnobrzeskie coraz więcej osób. Policyjni wodniacy rozpoczęli właśnie patrole, czuwając nad tym, by plażowicze i miłośnicy wodnych kąpieli spędzili ten czas beztrosko. Zabezpieczają różne imprezy odbywające się nad jeziorem, prowadzą działalność profilaktyczną dla dzieci i młodzieży.
Policyjni motorowodniacy sprawdzają stan trzeźwości osób, które pływają po Jeziorze Tarnobrzeskim żaglówkami, kajakami oraz rowerami wodnymi. W ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą” przypominają zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą, informują o istniejących zagrożeniach, radzą jak unikać kradzieży czy oszustw.
Pamiętajmy:
-
pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR. Stosuj się do regulaminu kąpieliska i poleceń ratowników
-
nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50 m), gdy wieje porywisty wiatr
-
nie skacz rozgrzany do wody, przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję i nogi - unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi
-
nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy, pływaj w miejscach dobrze Ci znanych
-
nie skacz do wody w miejscach nieznanych, może się to skończyć kalectwem lub nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę"
-
nie baw się w podtapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, czy z materacy. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i niebezpieczne zachowania (brutalność, agresję, rywalizację)
-
pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło
-
nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu!
Policjanci przypominają:
Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, prowadzenie statku lub innego obiektu pływającego (np. kajaka czy też roweru wodnego) w stanie nietrzeźwości jest wykroczeniem, za które grozi grzywna do 500 złotych.