Hołd i pamięć przedwojennym policjantom
24 lipca to data szczególna dla funkcjonariuszy. Data święta polskiej Policji. Jednym z głównych punktów uroczystych obchodów Święta Policji w Tarnobrzegu jest pamięć o przedwojennych policjantach, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Dziś Komendant Miejski Policji w Tarnobrzegu podinsp. Marek Pietrykowski przed Tablicą Pamięci złożył wiązankę biało- czerwonych kwiatów.
Dziś o godz. 10, z okazji Święta Policji, przed Tablicą Pamięci przedwojennych tarnobrzeskich policjantów, odbyła się uroczystość. W hołdzie i oddaniu pamięci, Komendant Miejski Policji w Tarnobrzegu podinsp. Marek Pietrykowski, złożył wieniec biało-czerwonych kwiatów.
Pamiątkowa tablica, znajdująca się na frontonie budynku Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, upamiętnia 17-stu przedwojennych policjantów, którzy pełniąc służbę w Tarnobrzegu, trafiło do sowieckiej niewoli i wiosną 1940 roku zostało zamordowanych przez sowietów.
Pamięci tarnobrzeskich policjantów zamordowanych przez sowieckich oprawców w Kalilinie i innych miejscach „nieludzkiej ziemi”
przod. Józef Baran
przod. Jan Basamania
przod. Stanisław Gądek
post. Eugeniusz Gębala
przod. Józef Główka
st. post. Ludwik Golema
post. Jan Julian Kontach
st. post. Leon Krauss
przod. Michał Kwaśnik
przod. Karol Łabudek
st. post. Antoni Machnik
st. post. Stanisław Malarz
przod. Walenty Piątek
st. post. Ignacy Samołyk
nadkom. Wilhelm Schreiber
st. post. Wicenty Skoczek
st. post. Wojciech Woszczak
Mieszkańcy Ziemi Tarnobrzeskiej 2006r.
Pamiętamy:
W 1939 r. korpus policyjny liczył około 30 tys. funkcjonariuszy Policji. Na początku II Wojny Światowej, w czasie kampanii wrześniowej, zginęło prawie 2 tys. policjantów. Blisko 6 tys. policjantów, zamordowanych wiosną 1940 r., leży na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje, największej na świecie policyjnej nekropolii, która została otwarta i poświęcona 2 września 2000 r.