Policjanci rozmawiali o zagrożeniach związanych z handlem ludźmi
Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, w mobilnym punkcie informacyjnym, ostrzegali przed procederem związanym z handlem ludźmi. Mundurowi informowali jak uchronić się przed niebezpieczeństwem podczas wyjazdów za granicę i gdzie w takich przypadkach szukać pomocy. Organizatorem spotkania był Powiatowy Urząd Pracy w Tarnobrzegu i Wojewódzki Zespół ds. Przeciwdziałania Handlem Ludźmi.
Wczoraj, przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu, policjanci z Zespołu ds Profilaktyki Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, wykorzystując formę mobilnego stoiska pod namiotem, rozmawiali z mieszkańcami o zagrożeniach związanych z wyjazdem za granicę przypominając o współczesnej formie niewolnictwa, jakim jest handel ludźmi.
Od kilku lat policjanci i pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnobrzegu, organizują różnego rodzaju spotkania profilaktyczne, wyjaśniając czym jest handel ludźmi?, jak działają sprawcy, jakie stosują metody, a także na co należy zwrócić uwagę, żeby nie stać się ich ofiarą.
Policjanci przypominali o tym, że ofiarą może stać się każdy bez względu na wiek, płeć, czy pochodzenie. Środkiem do osiągnięcia przez sprawców celu jest między innymi stosowanie przemocy zarówno psychicznej, jak i fizycznej, gróźb, różnych form zastraszania. Osoby zajmujące się tym procederem nie działają w pojedynkę. To bardzo dobrze zorganizowana, hermetyczna grupa przestępcza, gdzie każdy ma do wykonania określone zadanie. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu.
Podczas spotkania, starszy aspirant Stanisław Ciba mówił - "Chcemy ostrzec mieszkańców miasta i powiatu tarnobrzeskiego przed zagrożeniami związanymi z procederem handlu ludźmi - Staramy się uświadamiać, że nie każdy wyjazd, w tym też wakacyjny, turystyczny, może być bezpieczny. Także podczas wypoczynku jesteśmy narażeni na różnego rodzaju niemiłe sytuacje. Przestrzegamy też wszystkich wyjeżdżających zarobkowo, przede wszystkim przed podpisywaniem umów w języku, którego nie znamy".
Wyjeżdżając za granicę, zachowaj ostrożność:
-
uważaj na ogłoszenia, w których pracodawca proponuje wysokie zarobki, za pracę nie wymagającą szczególnych kwalifikacji, ani znajomości języka,
-
Jeżeli korzystasz z usług pośrednika, np. agencji zatrudnienia, sprawdź czy działa legalnie i posiada certyfikat Pracy i Polityki Społecznej,
-
Umów się na regularne kontakty z bliską osobą oraz ustal sposób powiadomienia jej o ewentualnym niebezpieczeństwie.
W Polsce handel ludźmi jest przestępstwem zagrożony karą pozbawienia wolności od 3 do 15 lat.
Przypominamy najważniejsze numery telefonów, pod które można dzwonić w sytuacji zagrożenia:
-
22 628 99 99 - La Strada - Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu,
-
801 24 70 70 (z Polski) oraz 48 22 654 70 70 ( z zagranicy) - ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.