Konferencja szkoleniowa w Sądzie Okręgowym w Tarnobrzegu z udziałem przedstawicieli Policji
W Sądzie Okręgowym w Tarnobrzegu odbyła się konferencja szkoleniowa pn. ” Między wspieraniem rodziny, a ochroną dziecka - ujęcie interdyscyplinarne”. Podczas spotkania policjanci zaprezentowali obowiązujące w tym zakresie regulacje prawne, a także procedurę "Niebieskiej Karty". Konferencji przewodniczył Komendant Miejski Policji w Tarnobrzegu podinsp. Marek Pietrykowski oraz I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Stalowej Woli młodszy inspektor Stanisław Mastalerczyk.
Konferencja szkoleniowa odbyła się w środę o godz. 10, w sali Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu. Uczestnikami spotkania oprócz policyjnych specjalistów byli m.in. sędziowie Sądu Okręgowego w Krakowie i Tarnobrzega, sędziowie sądów rejonowych ze Stalowej Woli, Tarnobrzega oraz Mielca, kuratorzy sądowi oraz przedstawiciele podmiotów zajmujących się zapobieganiem i zwalczaniem przemocy w rodzinie.
Spotkanie rozpoczął Prezes Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu Szymon Rożek, który po przywitaniu zaproszonych uczestników, przedstawił główne cele konferencji szkoleniowej. Dotyczyły m.in. podjęcia w gronie specjalistów dyskusji nad kierunkami działań w zakresie ochrony praw dziecka, zadań poszczególnych instytucji w przedmiocie funkcji profilaktyczno-wychowawczych, które dążą do usunięcia skutków demoralizacji osób małoletnich i ich środowiska rodzinnego.
Pośród wielu prelegentów głos zabrała sędzia Sądu Rejonowego III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w Stalowej Woli Joanna Lewczyńska, która powiedziała: Rolą sądu opiekuńczego jest ochrona dziecka i wiąże się z tym, że ingerencje państwa w stosunki rodzinne są wyjątkiem, lecz dają prawo sądom ingerować, jeżeli prawa dziecka są poważnie zagrożone. Sąd opiekuńczy jest jednym z wielu ogniw w systemie organów, które są powołane do wspierania pomocy rodzinie, takich jak organy pomocy społecznej, organy powiatowego centrum pomocy rodzinie, asystentów rodziny i szereg innych podmiotów powołanych, których zadaniem jest pomoc rodzinie. Wszystkie te podmioty łącznie z sądem opiekuńczym muszą ze sobą współpracować. Wyrazem jest zapis artykuł 100 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Podczas konferencji głos zabrał, asp. szt. Rafał Szymański z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu. Funkcjonariusz w swoim wystąpieniu przytoczył dane statystyczne: w roku 2020 policjanci w trakcie podejmowanych interwencji, sporządzili 221 formularzy „Niebieskiej Karty”. Ogółem w wyniku przemocy domowej zostało pokrzywdzonych 239 osób ( w tym 186 kobiet i 40 mężczyzn oraz 13 małoletnich).
Podczas prowadzonej dyskusji głos zabrał; asp. szt. Sławomir Stępień Kierownik Rewiru Dzielnicowych Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, który przekazał; W celu poprawy bezpieczeństwa osób zagrożonych przemocą domową, dzielnicowi miasta Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego, aktywnie uczestniczą w posiedzeniach grup roboczych oraz zespołach interdyscyplinarnych. W 2020 r, policjanci skierowali 101 wniosków do Sądu Rodzinnego i Nieletnich w Tarnobrzegu o wgląd w sytuację rodzinną małoletnich w rodzinach, w których prowadzona jest procedura „Niebieskiej Karty”.
Policjant zwrócił uwagę na nowe narzędzie, jakim dysponują funkcjonariusze, a mianowicie na kwestionariusze szacowania ryzyka. Dokumenty te mają na celu ułatwienie podjęcia decyzji, czy w sytuacji przemocy w rodzinie należy odizolować osobę, co do której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie od osoby doznającej przemocy. Wypełniony przez mundurowych formularz, jest także ważnym dokumentem, który może być wykorzystany podczas dalszej pracy z konkretnym przypadkiem przemocy w rodzinie w ramach spotkań zespołów interdyscyplinarnych lub grup roboczych.
Konferencji przewodniczył Komendant Miejski Policji w Tarnobrzegu podinsp. Marek Pietrykowski i I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Stalowej Woli mł. insp. Stanisław Mastalerczyk. W gronie specjalistów, podjęto dyskusję nad kierunkami działań w zakresie zapobiegania i zwalczania przemocy w rodzinie.