Wydarzenia

Czekasz przed świętami na paczkę? Uważaj na te SMS-y

Data publikacji 14.12.2021

Przed świętami wraca oszustwo na dopłatę do przesyłki. Zwiększony ruch w sklepach internetowych związany z nadchodzącymi świętami wykorzystują cyberprzestępcy. Internetowi oszuści podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają sms-y z linkiem do strony, na której należy dokonać rzekomej dopłaty do przesyłki. To jedna z metod działania oszustów, których celem są pieniądze znajdujące się na kontach bankowych.

Oszustom podszywającym się pod firmy kurierskie sprzyja zwiększony ruch w e-sklepach związany z nadchodzącymi świętami, dlatego stają się coraz bardziej aktywni.  Wykorzystują przedświąteczny czas, w którym wiele osób zamawia prezenty ze sklepów internetowych.

Cyberprzestępcy ciągle modyfikują swoje metody działania i korzystają z każdej okazji, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego nie podejrzewających osób. Wysyłają sms-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki. Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska, w granicach 5 zł. W wiadomości podany jest także link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności. Celem oszustów jest nakłonienie odbiorcy do kliknięcia w link prowadzący do fałszywego panelu płatności.

Nieświadoma osoba wprowadza dane dotyczące konta, takie jak login czy hasło i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów. Osoba która często otrzymuje paczki, jest łatwym celem dla przestępców, zwłaszcza jeśli oczekuje akurat na przesyłkę.

Policja apeluje o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Oczekując na przesyłkę zawsze zachowaj ostrożność i rozsądek, czytaj uważnie otrzymanego smsa i nigdy nie wchodź w linka przesłanego za pomocą wiadomości. Dokonując płatności poprzez bankowość elektroniczną, zawsze należy zalogować się bezpośrednio na stronie swojego banku. Nie wchodźmy na dołączone do wiadomości linki i nie logujmy się przez nie na swoje konto. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uchronić nas przed utratą naszych oszczędności.


 


 

  • Foto:Policja
Powrót na górę strony