Wydarzenia

Tarnobrzescy policjanci rozmawiali z duchownymi o działaniach oszustów

Data publikacji 22.01.2022

Policjanci z Zespołu ds profilaktyki Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, prowadzali szkolenie duchownych. Tematem przewodnim spotkania było bezpieczeństwo księży katolickich, będących kolejną grupą społeczną, narażoną na działanie różnego rodzaju oszustów. Spotkaniu przewodniczył p.o. Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Tarnobrzegu podinspektor Mariusz Stasiak oraz ks. proboszcz parafii pw. MBNP w Tarnobrzegu dr Jan Biedroń.

Spotkanie odbyło się w piątek o godz. 14, w sali parafialnej kościoła p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu, na które przybyli duchowni z 5 dekanatów.

Celem szkolenia, było dotarcie do jak największej liczby księży, z niezbędnymi informacjami prewencyjnymi dot. ograniczenia przestępczości w tym oszustw „na policjanta”, „prokuratora” „ pracownika banku” metodą „spoofingu”, która coraz częściej jest powodem strat, oszczędności całego życia. Spotkaniu przewodniczył p.o. Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Tarnobrzegu podinsp. Mariusz Stasiak oraz ks. proboszcz parafii pw. MBNP w Tarnobrzegu dr Jan Biedroń.

Policjanci za pomocą prezentacji multimedialnej, wskazali metody oszustów, by świadomość samych duchownych była na tyle mocna, by byli w stanie nie dać się technikom psychomanipulacji, jakie stosują bezwzględni przestępcy, którzy za wszelką cenę usiłują przejąc oszczędności rozmówcy.

Spoofing telefoniczny

to coraz popularniejsze oszustwo polegające na podszywaniu się dzwoniącego pod inne numery, by móc następnie dzwonić z nich do ofiar i udawać inną osobę. Technicznie spoofing jest dziś możliwy, głównie dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym. Przy ich wykorzystaniu dzwoniący może, w niemal dowolnej usłudze, ręcznie wprowadzić numer, który ma się wyświetlić adresatowi połączenia, jako numer dzwoniącego. Policjanci nie mają możliwości technicznego zablokowania spoofingu, gdyż telefon przestępcy nie jest podłączony do sieci komórkowej, lecz komputerowej. W ten sposób coraz częściej oszuści podszywają się pod konsultantów banków, przedstawicieli urzędów, by uzyskać dostęp smartfona lub komputera, rozmówcy, a w konsekwencji do rachunku bankowego. Ofiara metody spoofingu, sugerując się numerem, który wyświetlił się na telefonie jest przekonana, że prowadzi rozmowę z infolinią banku, pracownikiem urzędu lub policjantem. W większości rozmów pojawiają się jednak dwa elementy; presja czasu i poczucie zagrożenia. Zwykle oszuści namawiają ofiary do przelania pieniędzy na dane konto.

W ostatnim czasie, przestępcy licząc na duże pieniądze, na swój cel wybrali parafie, gdzie mieszkający na plebanii księża mieli posiadać spore oszczędności.


 

  • Foto: KMP Tarnobrzeg- p.o.Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Tarnobrzegu podinsp.Mariusz Stasiak
  • Foto: KMP Tarnobrzeg -Proboszcz parafii pw.MBNP w Tarnobrzegu ks.proboszcz dr Jan Biedroń
  • Foto: KMP Tarnobrzeg - uczestnicy spotkania
  • Foto: KMP Tarnobrzeg
  • Foto: KMP Tarnobrzeg
  • Foto: KMP Tarnobrzeg - uczestnicy spotkania
  • Foto: KMP Tarnobrzeg
  • Foto: KMP Tarnobrzeg
  • Foto: KMP Tarnobrzeg
Powrót na górę strony