Jest nowa instrukcja dla kierowców podczas kontroli drogowej
Od 9 lutego 2022 roku kierowca na wezwanie ma obowiązek zatrzymać pojazd i trzymać ręce cały czas na kierownicy, aż do pojazdu nie podejdzie funkcjonariusz, który będzie wydawał kolejne polecenia. A tymi będą na pewno włączenie świateł awaryjnych, a także umożliwienie identyfikacji pojazdu.
Nowelizacja prawa dotycząca kontroli drogowych zaczęła obowiązywać od dnia 9 lutego 2022 r. Przepisy dokładnie wyjaśniają kogo dotyczą zasady kontroli drogowych. Takie same zasady kontroli dotyczą kierowców samochodów i motocykli, jak i kierowców jeżdżących na hulajnogach elektrycznych oraz motorowerach.
Kierowcy muszą też wiedzieć :
W przypadku gdy policjant daje polecenie lub sygnał do zatrzymania pojazdu silnikowego lub motoroweru, kierujący tym pojazdem:
- zatrzymuje pojazd
- trzyma ręce na kierownicy
- na polecenie kontrolującego policjanta, wyłącza silnik pojazdu, włącza światła awaryjne, umożliwia dokonanie identyfikacji pojazdu, w szczególności przez udostępnienie kontrolującemu komory silnika oraz innych miejsc w pojeździe.
- Kierujący pojazdem lub pasażer mogą wysiadać (zsiadać) z kontrolowanego pojazdu silnikowego lub motoroweru za zezwoleniem kontrolującego policjanta.
Co może grozić za niezatrzymanie się do kontroli drogowej?
- Policjant umundurowany ma prawo zatrzymać pojazd do kontroli drogowej w widoczny sposób ręką, tarczą, a w warunkach niedostatecznej widoczności latarką ze światłem czerwonym.
- Policjant nieumundurowany ma prawo zatrzymać pojazd wyłącznie na obszarze zabudowanym za pomocą tarczy do zatrzymywania pojazdów, a w warunkach niedostatecznej widoczności latarką ze światłem czerwonym.
- Policjant poruszający się pojazdem Policji może podawać kierującemu pojazdem polecenia do określonego zachowania się za pomocą urządzeń nagłaśniających, sygnalizacyjnych lub świateł.
- Polecenie do zatrzymania pojazdu podaje się z dostatecznej odległości w sposób zapewniający jego dostrzeżenie przez kierującego pojazdem oraz bezpieczne zatrzymanie w miejscu wskazanym przez policjanta. Dla zwrócenia uwagi na podawane sygnały lub polecenia policjant może używać sygnałów dźwiękowych.
- Jeśli zignorujemy sygnał do zatrzymania, to popełnimy przestępstwo, dlatego też w takiej sytuacji zwolnij i zatrzymaj się. Jeśli nie zatrzymasz się do kontroli i będziesz kontynuował jazdę, grozi ci kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.