Policjanci rozmawiali o bezpieczeństwie seniorów
Policjanci uczestniczyli w spotkaniu z podopiecznymi Dziennego Domu Opieki „Senior” w Tarnobrzegu. Wizyta była doskonałą okazją do rozmowy na temat bezpieczeństwa osób starszych. Mundurowi przekazali seniorom informację o istniejących zagrożeniach i sposobach prawidłowego reagowania oraz informowali gdzie szukać pomocy w przypadkach przemocy w rodzinie.
Od początku 2022 roku, policjanci z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu przeprowadzili 42 spotkania, których celem było podniesienie poziomu bezpieczeństwa lokalnej społeczności.
W poniedziałek funkcjonariusze spotkali się z podopiecznymi Dziennego Domu Opieki „Senior” w Tarnobrzegu. Celem spotkania było podniesienie poziomu bezpieczeństwa wśród osób starszych. Seniorzy, narażeni są w szczególności na utratę posiadanych oszczędności w wyniku oszustw dokonywanych metodą „na wnuczka” lub „na policjanta”. Metody działania sprawców ulegają zmianom, jednak najczęściej sprowadzają się do nawiązania kontaktu z ofiarą przez podszywanie się pod członka rodziny, funkcjonariusza Policji lub pracownika banku czy innej instytucji. Przestępcy przedstawiają tzw. „legendę” (np. wypadek z udziałem bliskiej osoby, zagrożenie zdeponowanych pieniędzy) i manipulując ofiarą i nakłaniają do przekazania za pośrednictwem podstawionej osoby lub przelewem bankowym znacznych kwot pieniędzy.
Spotkanie z seniorami było okazją do przypomnienia numeru alarmowego 112. Mundurowi informowali uczestników spotkania, gdzie szukać pomocy w przypadku przemocy w rodzinie, jaka obowiązuje procedura związana z nakazem natychmiastowego opuszczenia przez sprawcę wspólnie zajmowanego mieszkania. Omówiona została również procedura Niebieskiej Karty.
Spotkanie przebiegało w miłej i sympatycznej atmosferze. Realizowane było ono w ramach projektu socjalnego” Bezpieczny Senior” we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Rodziny w Tarnobrzegu.
Na zakończenie spotkania, seniorzy otrzymali ulotki informacyjno – edukacyjne.
Przypominamy:
- Seniorze zawsze sprawdzaj otrzymywane informacje o zdarzeniach losowych dotyczących członków rodziny kontaktując się z bliskimi. Być może ktoś próbuje wprowadzić cię w błąd. W razie wątpliwości poinformuj Policję, dzwoniąc pod numer 112.
- Kiedy obca osoba przedstawia się jako pracownik administracji, urzędnik czy sprzedawca, żądaj okazania dokumentu tożsamości. Jeśli jej wizyta wiąże się z wykonywanymi obowiązkami służbowymi czy zawodowymi, z pewnością nie będzie miała nic do ukrycia.
- Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, nie dokonuj przelewu na ich żądanie. Policja nigdy nie pośredniczy w przekazywaniu pieniędzy.