W hołdzie tarnobrzeskim policjantom, którzy oddali życie służbie dla Ojczyzny
24 lipca to data szczególna dla funkcjonariuszy Policji. W 1919 roku, 24 lipca powołano Policję Państwową, która miała stać na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego w II Rzeczypospolitej. Nawiązując do tej tradycji, Komendant Miejski Policji w Tarnobrzegu podinspektor Marek Pietrykowski wraz z delegacją Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Tarnobrzegu, oddali hołd pod Tablicą Pamięci poświęconej funkcjonariuszom, którzy oddali swe życie służbie dla Ojczyzny.
24 lipca, to dzień wyjątkowy dla naszej formacji. Ustawę powołującą nową jednolitą w skali kraju formację policyjną Sejm RP przyjął 24 lipca 1919 r., nadając jej nazwę Policja Państwowa.
Nowa formacja, zgodnie z zapisem ustawowym, była organem wykonawczym władz państwowych oraz samorządowych odpowiedzialnych za ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego.
Nawiązując do tej tradycji, dziś o godz. 10, odbyła się uroczystość przed Tablicą Pamięci przedwojennych tarnobrzeskich policjantów, którzy poświęcili swoje życie Niepodległej Ojczyźnie i społeczeństwu.
Na czele policyjnej delegacji stał Komendant Miejski Policji w Tarnobrzegu podinsp. Marek Pietrykowski, któremu towarzyszył Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu kom. Marcin Orzechowski oraz delegacja Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Tarnobrzegu reprezentowana przez Wiesława Wolaka i Stanisława Pawlika, którzy oddali hołd i złożyli kwiaty oraz znicze pod Tablicą Pamięci poświęconej funkcjonariuszom, którzy oddali swe życie służbie dla Ojczyzny.
Pamiątkowa tablica, znajdująca się na frontonie budynku Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, upamiętnia 17-stu przedwojennych policjantów, którzy pełniąc służbę w Tarnobrzegu, trafiło do sowieckiej niewoli i wiosną 1940 roku zostało zamordowanych przez sowietów.
Pamięci tarnobrzeskich policjantów zamordowanych przez sowieckich oprawców w Kalilinie i innych miejscach „nieludzkiej ziemi”
przod. Józef Baran
przod. Jan Basamania
przod. Stanisław Gądek
post. Eugeniusz Gębala
przod. Józef Główka
st. post. Ludwik Golema
post. Jan Julian Kontach
st. post. Leon Krauss
przod. Michał Kwaśnik
przod. Karol Łabudek
st. post. Antoni Machnik
st. post. Stanisław Malarz
przod. Walenty Piątek
st. post. Ignacy Samołyk
nadkom. Wilhelm Schreiber
st. post. Wicenty Skoczek
st. post. Wojciech Woszczak
Mieszkańcy Ziemi Tarnobrzeskiej 2006 rok.