Tarnobrzescy policjanci uczestniczyli w inauguracji projektu "Bezpieczna Kobieta".
Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu we współpracy z Tarnobrzeską Radą Kobiet, uczestniczyli w inauguracyjnym spotkaniu pn.”Bezpieczna Kobieta”. Celem projektu było zwiększenie bezpieczeństwa kobiet i zapoznanie z zasadami postępowania w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowa. Komendant Miejski Policji w Tarnobrzegu podinsp. Marek Pietrykowski objął przedsięwzięcie swoim patronatem.
Wczoraj o godz. 11, w budynku Szkoły Podstawowej nr 6 w Tarnobrzegu odbyło się inauguracyjne spotkanie pn „Bezpieczna Kobieta". W inauguracji uczestniczyli min.: Prezydent Miasta Tarnobrzega Dariusz Bożek, I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Tarnobrzegu podinsp. Rajmund Murek, Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Tarnobrzegu podinsp. Mariusz Stasiak, ekspert wydziału ruchu drogowego podinsp. Tadeusz Domagała, asp. szt. Rafał Szymański z Zespołu ds Profilaktyki Społecznej, a także mieszkanki miasta Tarnobrzega oraz lokalne media.
Spotkanie rozpoczęła Bożena Nowak inicjatorka projektu „Bezpieczna Kobieta” z Tarnobrzeskiej Rady Kobiet, która przywitała uczestników spotkania. Przedstawiła cel programu, którym było zwiększenie poczucia bezpieczeństwa, w tym kształtowania świadomości prawnej wśród tarnobrzeskich kobiet.
W dalszej części inauguracji, głos zabrał I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Tarnobrzegu podinsp. Rajmund Murek, który powiedział: "Policyjne motto - „Pomagamy i chronimy” to hasło promujące nasze podejście do zadań służbowych, które bardzo ściśle wiąże się dzisiaj z podejmowaną tematyką. Kobieta, która jest bezpieczna i która chce się czuć bezpiecznie musi być świadoma swoich praw, a także swoich obowiązków i ograniczeń prawnych”. Komendant przybliżył uczestniczkom założenia pojęć definicji negocjacji oraz przemocy, omówił przepisy art. 25 i 26 kodeksu karnego.
Następnie głos zabrał Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Tarnobrzegu podinsp. Mariusz Stasiak, który przy pomocy prezentacji multimedialnej omówił przestępstwo handlu ludźmi. Podstawił uczestniczkom spotkania mechanizmy działania grup przestępczych, zajmujących się procederem handlu ludźmi, a także informował na co należy zwrócić uwagę, aby nie stać się ich ofiarą. Komendant powiedział: „(…) zwrócę uwagę na to, że handel ludźmi, nie jest związany tylko z przymusową pracą, czy handlem organami. To także nielegalna adopcja, pornografia dziecięca, żebractwo, wykorzystywanie do celów przestępczych oraz wszelkie działania skierowane na wyzysk ludzi, naruszające prawo decydowania o sobie". Komendant w swoim wystąpieniu zachęcał uczestniczki do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji mobilnej „Moja Komenda”.
Kolejnym prelegentem spotkania był podinsp. Tadeusz Domagała, ekspert wydziału ruchu drogowego. Funkcjonariusz omówił m.in. czym jest przeprowadzenie kontroli drogowej, jakie prawa podczas tej czynności ma policjant, a jakie obowiązki kierujący pojazdem. Przypomniał uczestniczkom czym jest jazda na suwak i korytarz życia. Policjant powiedział: „ Korytarz życia, zwany także korytarzem ratunkowym, to zasada stosowana wtedy, gdy wydarzy się wypadek drogowy, choć może mieć zastosowanie także w innych sytuacjach. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się. Korytarz życia nie jest jedyną zmianą, która zaczęła obowiązywać kierowców od 6 grudnia 2019. Wprowadzane nowelizacje dotyczą także jazdy na suwak".
Następnie głos zabrał asp. szt. Rafał Szymański specjalista Zespołu ds Profilaktyki Społecznej. Policjanci omówił najczęściej występujące oszustwa metodą na "wnuczka”,”policjanta” czy "pracownika administracji”. Ostrzegał przed przestępstwami związanymi z nowymi technologiami tj. przestępstwem metodą na pracownika infolinii banku i aplikację zdalny pulpit. Funkcjonariusz powiedział: "Punktem wyjściowym w każdym przypadku tego rodzaju przestępstw było zainstalowanie przez pokrzywdzonych na swoim smartfonie lub komputerze aplikacji AnyDesk, która pozwoliła sprawcom przejąć całkowitą kontrolę nad rachunkiem bankowym. Zanim szanowne panie, zainstalujecie taką aplikację na swoim urządzeniu, upewnijcie się, czy nie rozmawiacie z oszustem (…)".
Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Zakończyło się dyskusją i możliwością udzielenia odpowiedzi na zadawane przez uczestników pytania.