Wydarzenia

Policjanci rozmawiali z seniorami o bezpieczeństwie w sieci

Tarnobrzescy policjanci uczestniczyli w spotkaniu z seniorami pod nazwą „ Bezpieczeństwo w sieci”, które odbyło się w Środowiskowym Domu Samopomocy w Tarnobrzegu. Funkcjonariusze przekazali osobom starszym jak mogą zwiększyć swoją ochronę przed niektórymi z najczęstszych rodzajów oszustw internetowych.

Nadkomisarz Roman Sado z wydziału do dw z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzeg wspólnie z st. asp. Stanisławem Cibą z zespołu ds. profilaktyki społecznej i nieletnich uczestniczyli w spotkaniu z seniorami pod nazwą „Bezpieczeństwo w sieci”. Spotkanie odbyło się wczoraj w Środowiskowym Domu Samopomocy w Tarnobrzegu.

Naczelnik Roman Sado podczas prelekcji omówił zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, ze szczególnym zwróceniem uwagi na bankowość elektroniczną. Przedstawił jak bezpiecznie korzystać z usług bankowych oraz kart płatniczych, tak by seniorzy nie musieli być w posiadaniu sporej ilości gotówki przy sobie, bądź nie trzymali jej w miejscu zamieszkania.

Ostrzegał, że aktywność w Internecie wiąże się z ryzykiem zagrożeń, na które większość seniorów nie jest przygotowana. Brak podstawowej wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa, zbytnia otwartość i zaufanie do osób po drugiej stronie ekranu, a w niektórych przypadkach pogarszające się zdolności poznawcze mogą zostać wykorzystane przez internetowych oszustów polujących na dane i oszczędności osób starszych.

Starszy aspirant Stanisław Ciba, przestrzegał przed oszustami. Omówił jak nie stać się ofiarą przestępstw metodą "na wnuczka" i przypomniał o szczególnej roli dzielnicowego. Metoda działania sprawców ulega nieustannej modyfikacji, jednak najczęściej oszuści sprowadzają się do nawiązania kontaktu z ofiarą przez podszywanie się pod członka rodziny np. wnuczka, córkę lub funkcjonariusza Policji lub pracownika banku czy innej instytucji. Przestępcy przedstawiają tzw. „legendę” (np. wypadek z udziałem bliskiej osoby, zagrożenie zdeponowanych pieniędzy) i manipulując ofiarą i nakłaniają do przekazania za pośrednictwem podstawionej osoby lub przelewem bankowym znacznych kwot pieniędzy.

Przypominamy:

Zwracajmy uwagę starszym rodzicom czy dziadkom na podstawowe zasady bezpieczeństwa. Jeśli na ich skrzynce pojawi się podejrzana wiadomość e-mail, to powinni w pierwszej kolejności dokładnie zapoznać się z jej treścią. Ostrzegajmy przed podejmowaniem pochopnych decyzji, aby nie podawać swoich danych. Pamiętajmy by nie otwierać żadnych linków lub plików załączonych do wiadomości. Nawet jeśli e-mail pochodzi od potencjalnie zaufanej instytucji lub sklepu weryfikujmy te informację. Czujność i zasada ograniczonego zaufania może uchronić przed utratą gotówki.

 

Powrót na górę strony